10 °C

Japonya'nın kredi notu düştü

Standard and Poor's, ülkenin kredi not görünümünü durağandan negatife düşürdü.

Japonya'nın kredi notu düştü

TOKYO - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), uzun vadeli kredi not görünümünü "durağan"dan "negatif"e çekti. Kuruluş, ülkenin "AA-" olan uzun vadeli kredi notunu ise teyit etti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, kararda, 11 Mart'ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketi ve nükleer krizin ardından Japonya'nın bütçe açıklarının öngörülenden fazla olacağı ve 2013 yılına kadar gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) oranının yüzde 3,7'sine ulaşması endişelerinin etkili olduğu belirtildi.

Geçen ay meydana gelen deprem ve tsunami felaketi sonucunda zarar gören bölgelerin yeniden inşasının ülkenin mali durumuna zarar verebileceğine ve halihazırda yüksek olan borç yükünü artıracağına dikkati çekilen açıklamada, felaketin maliyetinin 245 milyar dolar (20 trilyon yen) ila 623 milyar dolar (50 trilyon yen) arasında beklendiği vurgulandı.

Açıklamada, Japonya'nın uzun vadeli kredi notunun görünümünün negatif olarak revize edilmesinde ülkenin mali durumunun kayda değer şekilde kötüleşmesi, büyük bir mali konsolidasyon yapılmaması ve açıkların tahminleri aşması durumunda ülkenin kısa ve uzun vadeli kredi notlarının düşürülmesi ihtimalini yansıttığı vurgulandı.

Kamu borcu GSYH'nin iki katına yaklaşan Japonya, gelişmiş ülkeler arasında en yüksek borç seviyesine sahip olan ülke.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) geçen hafta yayımladığı "11 Mart 2011 Depreminden Sonra Japonya'nın Ekonomik Görünümü" Raporunda, Japonya'nın önceliğinin, harcama kesintileri ve vergilerde artış içeren güvenilir ve detaylı bir orta vadeli konsolidasyon planı olduğunu, şu an yüzde 5 olan dolaylı vergilerin en çok yüzde 20'ye kadar çıkarılması gerektiğini belirtmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.