Kadın erkek eşitliğinde 120.sıradayız

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Pekdaş, Türkiye'nin kadın-erkek eşitliği bakımından 136 ülke arasında 120'nci sırada yer aldığını söyledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İZMİR  - İzmir Barosu Başkanı Avukat Sema Pekdaş, Türkiye'nin kadınların siyasal, ekonomik ve sosyal konumu, kadın erkek eşitliği bakımından 136 ülke arasında 120'nci sırada yer aldığını söyledi. 

İzmir Barosu Kadın Hakları Dayanışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi tarafından "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" dolayısıyla İzmir Adliyesi Baro Biriminde düzenlenen basın toplantısında konuşan Pekdaş, kadın erkek eşitliği bakımından Türkiye'nin bulunduğu konumun hiç de iç açıcı olmadığını belirtti. 

Pekdaş, Dünya Ekonomik Forumunun (DEF) yayımladığı 2013 cinsiyet ayrımcılığı raporuna göre, Türkiye'nin kadınların siyasal, ekonomik ve sosyal konumu, kadın erkek eşitliği bakımından 136 ülke arasında 120'nci sırada yer aldığını bildirdi. 

Kadına yönelik şiddeti önleme konusunda siyasi iradenin yetersiz ve isteksiz olduğunu savunan Pekdaş, "24 Kasım 2011 tarihinde hükümet tarafından onaylanan 'Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Sözleşmesi' yükümlülüklerinin hiçbiri yerine getirilmemiştir. Yine 8 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe konulan 'Ailenin Korunması ve Kadınlara Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun' kadına karşı şiddeti önlemede yetersiz kalmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 'şiddete sıfır tolerans' sloganıyla ortaya konulan bu yasal düzenlemeler, uygulamada bir reklam kampanyasından öteye gidememiştir" diye konuştu. 

Pekdaş, 2013 yılının kasım ayına kadarki bölümünde 189 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü, 179 kadına ve kız çocuğuna tecavüz edildiğini söyledi.  

Etiketler