15 °C

Kamu çalışanlarına belge şartı kalktı

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, kamu görevlilerinin yurt dışına çıkarken kurumlarından belge alma zorunluluklarının 15 Kasım'dan itibaren kaldırılacağını açıkladı.

Kamu çalışanlarına belge şartı kalktı

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Bekir Bozdağ, yaptığı açıklamada, "15 Kasımdan itibaren kamu görevlileri yurt dışına çıkarken belge almak zorunda olmayacak" dedi.

IKBY'deki gayrimeşru referandum hakkında konuşan Bozdağ, "Barzani'nin yaptığı hatalarla yüzleşmesi şarttır. Sadece 'Referandumu dondurdum' demesi bu meseleyi çözmez, referandumun iptali şarttır." ifadesini kullandı.

'Partiden istifa etmesi kendi bireysel tercihidir'

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un istifası hakkında değerlendirmede bulunan Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti:

"Partiden de istifa etmesi kendi bireysel tercihidir. Tek taraflı bir alınacak karardır, onu almıştır. Bizim ona dair söyleyecek bir şeyimiz yok. AK Parti'nin kimseyi tehdit etmesi veya herhangi bir tehdit yöneltmesi de asla kabul edilemez. Öyle bir şey olduğunu düşünmüyorum. Varsa öyle bir şey tabii, bununla ilgili yasal yollar açıktır, ona ilişkin adımlarını elbette atıp atmama konusunu kendisi değerlendirecektir."

'Schröder, Cumhurbaşkanımızın yakın dostu'

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "(Büyükada'daki toplantıya ilişkin davadaki tahliyeler) Almanya'nın eski başbakanı Sayın Schröder, Cumhurbaşkanımızın yakın dostu. Zaman zaman bir araya gelip Almanya-Türkiye, Türkiye-AB ilişkileri ve diğer bölge konuları hakkında görüş alışverişinde bulunurlar. Bu da o görüşmelerden bir tanesi ama bir farkı Sayın Merkel'in bilgisi dahilinde yapılan bir görüşmedir. Görüşme konusu içerisinde, Türkiye'deki yargılama sürecinde olan hem soruşturma hem de kovuşturma aşamasında olan herhangi bir konu kesinlikle konuşulmamıştır, görüşülmemiştir. Böyle bir olay yoktur. Türk yargısı bağımsız ve tarafsız bir yargıdır." dedi.

'Başbakanımız ve hükümetimiz çalışmaları yakından takip ediyor'

Başbakan Binali Yıldırım ve hükümetin TEOG yerine getirilecek sistem hususundaki çalışmaları yakından takip ettiğini vurgulayan Bozdağ, "Kısa bir süre sonra bu konu bizzat Başbakanımız ve Milli Eğitim Bakanımız tarafından açıklanacaktır." ifadesini kullandı.

'Taşeron ile alakalı hazırlıklar son noktaya geldi'

Bozdağ, "Taşeron işçilerle alakalı hazırlıklar son noktaya geldi. Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi yıl sonu veya yeni yıl başında bu konu Parlamentonun gündeminde yer alacaktır." şeklinde konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.