22 °C

Karadeniz'de sağanak uyarısı

Karadeniz'de sağanak uyarısı

 

ANKARA – Ülkenin kuzeydoğusu ile güneybatı kesimlerinde görülecek yağışların, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. 
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzeydoğusu ile güneybatı kesimlerinde görülecek yağışların, sabah saatlerinde Trabzon'un doğu ilçeleri, Rize, Hopa ve Arhavi çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olmak üzere; genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç bölgelerde ve gece kuvvetli olmak üzere doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor. 
Hava sıcaklığının, kuzeydoğu kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. 
Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeydoğu (poyraz), güneybatı kıyılarımızda güney ve güneydoğu (keşişleme) yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Batı Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden, Doğu Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s), Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak eseceği tahmin ediliyor. 
 
Yağışların, bu sabah saatlerinde Trabzon'un doğu ilçeleri, Rize, Hopa ve Arhavi çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (20-50 mm) olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. 
 
Sabah ve gece saatlerinde iç bölgelerde ve gece kuvvetli olmak üzere doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis beklendiğinden başta sürücüler olmak koşuluyla ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. 
 
[PAGE]
 
Bazı illerde hava durumu
 
Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak: 
 
İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu (10) 
 
ANKARA: Parçalı bulutlu, sabah ve gece saatlerinde yer yer sisli (9) 
 
İZMİR: Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı (14) 
 
ADANA: Parçalı bulutlu (18) 
 
ANTALYA: Çok bulutlu, batısı ile zamanla il geneli aralıklı sağanak yağışlı (16) 
 
SAMSUN: Çok bulutlu, öğle saatlerine kadar aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (8) 
 
VAN: Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İl genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor. (2) 
 
ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İl genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor. (-9) 
 
DİYARBAKIR: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. (8) 
 
[PAGE]
 
Bölgelerde hava durumu
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak: 
 
MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, Çanakkale'nin güney çevreleri, Balıkesir'in Edremit, Burhaniye ve Ayvalık ilçeleri ile sabah ilk saatlerde Gölcük çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. 
 
EGE: Parçalı ve çok bulutlu, Kıyı Ege ile zamanla Manisa ve Denizli çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) esmesi bekleniyor. 
 
AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, zamanla Antalya ve Burdur çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. 
 
İÇ ANADOLU: Parçalı, yer yer çok bulutlu, sabah ilk saatlerde Kayseri çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülecek. 
 
BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, ilk saatlerde Karabük çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın bölgenin kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esecek. 
 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Çorum dışında bölgenin, sabah saatlerinde kıyı kesimlerinin yağmur ve sağanak, iç kesimleri ile akşam saatlerinde doğusunun karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, sabah saatlerinde Trabzon'un doğu ilçeleri, Rize, Hopa ve Arhavi çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (20-50 mm) olması bekleniyor. Rüzgar Doğu Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 
 
DOĞU ANADOLU: Parçalı, zamanla çok bulutlu, Ardahan ile öğleden sonra bölgenin kuzeydoğusunun aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde kuzeydoğusunda kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor. 
 
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu, doğusunun yer yer sisli geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzey kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 
 
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap