12 °C

Karlov suikastinde Gülen için tutuklama kararı

Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği, Başsavcılığın talebiyle Gülen'in de arasında bulunduğu 8 kişi hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "tasarlayarak insan öldürmek" suçlarından yokluğunda tutuklama kararı çıkardı.

Karlov suikastinde Gülen için tutuklama kararı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov'un 19 Aralık 2016'da öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen ile cinayetin faili Mevlüt Mert Altıntaş'a uzanan ilişki silsilesi tespit edildi.

Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebiyle Gülen'in de arasında bulunduğu 8 kişi hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "tasarlayarak insan öldürmek" suçlarından yokluğunda tutuklama kararı çıkardı.

Edinilen bilgiye göre soruşturmada elde edilen deliller ve tanık beyanlarıyla Gülen'den Altıntaş'a uzanan silsilede, örgütün "Emniyet imam"larının da aralarında bulunduğu bir grup isim belirlendi. Bunun üzerine bu kişiler de dosyaya "şüpheli" olarak girdi.

FETÖ'nün tepe yöneticilerinden olan ve ABD'de bulunan Şerif Ali Tekalan'ın cinayetin organizasyonuyla bağlantısı olduğu, cinayetin işlendiği "Gezgin Gözüyle Kaliningrad'dan Kamçatka'ya Rusya" sergisinin organizatörü olan ve soruşturma kapsamında tutuklanan Mustafa Timur ile de geçmişe dayalı e-mail trafiği bulunduğu kaydedildi.

Örgütün bir başka tepe ismi Emrullah Uslu ise cinayetin ardından kamuoyunu sosyal medya üzerinden yanlış yönlendirmekle suçlandı.

Şüphelilerden Hamza Sevinç'in saldırının hazırlık aşamasında, Temel Alsancak'ın ise suikast tarihinde örgütün "Emniyet imam"ları olduğu kaydedildi.

Murat Tokay adlı şüphelinin suikastçi Altıntaş'ın örgüt içindeki "müdürü" konumunda bulunduğu, örgüt hiyerarşisinde onun ardından da sırayla A.K. ve S.Y. adlı kişilerin geldiği bildirildi. Bu kişilerin altında ise soruşturmanın tutuklu şüphelilerinden olan ve FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle polislikten ihraç edilen Ramazan Yücel'in geldiği ifade edildi.
Cemal Karaata ve Cengiz Özkan da saldırı öncesinde istihbarat toplayıp Fetullah Gülen'e iletmekle suçlandı.

8 kişi için yokluğunda tutuklama kararı

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı, nöbetçi Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğinden Fetullah Gülen, Şerif Ali Tekalan, Cemal Karaata, Cengiz Özkan, Emrullah Uslu, Hamza Sevinç, Murat Tokay ve Temel Alsancak hakkında yokluğunda tutuklama kararı çıkarılmasını talep etti.

Talep yazısında "suikastçi Altıntaş'ın FETÖ mensubu olduğunun tutanaklar, belgeler, dijital materyal inceleme tutanakları, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan şüpheli beyanları, diğer şüpheli beyanları ve dosya kapsamından anlaşıldığı" bildirilerek, "Yine soruşturma dosyası kapsamından söz konusu eylemin FETÖ terör örgütünün talimatları doğrultusunda bu örgütsel faaliyetleri çerçevesinde, örgütün amacı olan anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme eylemine ulaşmak için işlendiği anlaşılmıştır" denildi.

Yazıda, Türk Ceza Kanunu'na göre, "örgüt yöneticilerinin, örgüt faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlar dolayısıyla ayrıca fail olarak cezalandırılacağına" da dikkat çekildi.
Ankara 2. Sulh Ceza Hakimi Ali Keleş, talebi kabul ederek, Gülen'in de arasında bulunduğu 8 isim hakkında yokluğunda tutuklama kararı çıkardı.

Soruşturma kapsamında Altıntaş'ın Polis Okulundan arkadaşı Sercan Başar, okul arkadaşı Kaan Bülbül, polislikten ihraç edilen Ramazan Yücel, Guru Medya Yayın Grubu Başkanı Hayreddin Aydınbaş ile A.K. ve S.Y'nin de bulunduğu 9 kişi tutuklu bulunuyor.

Rus Büyükelçi Karlov cinayetiyle ilgili bir kişi daha tutuklandıRus Büyükelçi Karlov cinayetiyle ilgili bir kişi daha tutuklandı

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.