6 °C

Kasaplar küçükbaş hayvan ithalatı da istiyor

Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, "Özellikle küçükbaş hayvancılık konusunda büyük sıkıntılarımız var. Dramatik biçimde azaldığı gerçeğiyle karşıya karşıyayız" dedi.

Kasaplar küçükbaş hayvan ithalatı da istiyor

ANKARA - Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, küçükbaş hayvancılık konusunda büyük sıkıntılar olduğunu, küçükbaş hayvanların sayısının çok azaldığını belirterek, "Mutlaka onun da ithali gerekiyor. Çünkü mevcudun tekrar canlanması uzun süre alacak" dedi.

Fazlı Yalçındağ, yaptığı açıklamada, canlı ve kasaplık sığır ithali, küçükbaş hayvancılık, kırmızı et fiyatları ve  EBK'ya 100 bin ton canlı kasaplık ve besilik sığır ithali izni verilmesi konularını değerlendirdi.

Kurban Bayramı arifesinden itibaren kırmızı et fiyatlarının tırmanmaya başladığını, bu yılın Nisan ayında en yüksek noktaya geldiğini belirten Yalçındağ, federasyon olarak 2009 yılı Haziran ayından itibaren raporlar hazırladıklarını, yetkililere durumu aktardıklarını söyledi. Türkiye genelinde yapılan hayvan sayımlarında fiyatların bu kadar yükselmesini gerektirecek bir durum olmadığının görüldüğünü belirten Yalçındağ, "Son yapılan sayımda Türkiye'nin hayvan varlığı 2 milyon 200 bin olarak tespit edildi. Bu sayı Türkiye'nin 7 aylık et ihtiyacını karşılayacak düzeyde" dedi.

Bu süreçte yaşanan gelişmeler üzerine EBK'ya ithalat izni verildiğini anımsatan Yalçındağ, "Bunun üzerine füze gibi çıkan fiyatlar paraşütçü gibi aşağıya, olması gereken noktalara doğru gitti. 2009 Aralık ayından bu yılın Nisan ayına kadar parayla bile mal bulmakta güçlük çektik. İthalat kararının ardından piyasaya sürülen mal miktarı arttı. Bizler de rahatça mal bulup satmaya başladık" diye konuştu.

Piyasada, "devlet ithalat yapamaz, blöf yapıyor. Biz bildiğimiz gibi hareket ederiz" düşüncesinin ortaya çıktığını belirten Yalçındağ, "Diğer taraftan büyük çapta ihale alan bazılarında ise 'bu işi biraz daha kaosa sokarsak et ithalatına da izin verilir, yurt dışından ucuz eti getirir, yükümlülük aldığımız kurumlara veririz' düşüncesi oluştu. Bu son derece yanlış. Bakanlığın, 'canlı hayvan ithal eder, burada keserim' kararı çok doğru" görüşünü dile getirdi.

"Konu tekrar aynı noktaya getirilmek isteniyor"

Bakanlığın bu uygulamasını "takdir ve teşekkürle" karşıladıklarını, uygulanan politikaları doğru bulduklarını, desteklediklerini kaydeden Yalçındağ, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte, Brüksel'e gitmeden önce Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile görüştüklerini söyledi.

Yalçındağ, görüşmede bir rapor haline getirdikleri sorunları aktardıklarını, "kötü niyetler olduğunu, konunun tekrar aynı noktaya getirilmek istendiğini" söylediklerini anlattı.

Ülkedeki üretimin artmasını, bu çerçevede birtakım şeyler yerine oturana kadar ithalat yapılmasını istediklerini ifade eden Yalçındağ, "Bizim üretimimiz dengelenene kadar ithalat yapılmalı. Ancak asla et değil, kasaplık ve besilik canlı hayvan ithal edilmeli. Bakanlığımız da aynı görüşte" dedi.

"Küçük üretici piyasada tutulmalı"

Spekülasyonları önlemenin çaresinin küçük üreticileri piyasada tutmak olduğunu da ifade eden Yalçındağ, ithal edilecek besilik sığırların küçük üreticiye dağıtılmasına özen gösterilmesini istediklerini anlattı.

Yalçındağ, 2007-2008'de yılında süt fiyatlarının düşmesi, girdi maliyetlerinin artması gibi nedenlerle ineklerin kesime götürüldüğünü, bu ineklerin yerine yenilerinin yetiştirilmesi için 2,5-3 yıl zaman geçmesi gerektiğini kaydetti. Bu süreçte hayvan varlığı istenilen seviyeye çıkana kadar besi materyalinin desteklenmesinin önemine işaret eden Yalçındağ, bu ikame edildiğinde sıkıntıların sona ereceğini, çalışmaların bu doğrultuda olduğunu söyledi.

"Küçükbaş hayvan ithali gerekli"

Küçükbaş hayvancılığın Türkiye'de önemli bir sektör olduğunu vurgulayan Yalçındağ, Bakan Eker'le yaptıkları görüşmede bu konudaki sorunları da aktardıklarını, küçükbaş hayvan ithal edilmesi konusundaki görüşlerini ilettiklerini söyledi.

Yalçındağ, şöyle devam etti:

"Özellikle küçükbaş hayvancılık konusunda büyük sıkıntılarımız var. Dramatik biçimde azaldığı gerçeğiyle karşıya karşıyayız. Mutlaka onun da ithalatı gerekiyor. Çünkü mevcudun tekrar canlanması uzun süre alacak. Besici besi materyali bulamıyorsa bu temin edilmeli.

Ülkemiz küçükbaş hayvancılık için çok uygun bir ülke. Üretici mevcut durumda para kazanmıyor, para kazanamadığı için üretimden çekiliyor. Küçükbaş hayvan üretimi artırılmalı. Bir koyun bir yavru ile bu iş yapılamıyor. Bir koyundan 2-3 yavru veren cinsler var, bu yaygınlaştırılmalı. Bu cinsler ülkemizde de var. Marmara ve Ege Bölgesi'nde. Bunlar yangınlaştırılmalı. Küçükbaş hayvan yetiştirilmesi için son derece elverişli olan ülkemizde acil önlemler alınmalı. Türkiye'de küçükbaş hayvancılığı tekrar geliştirmek zorundayız."

"Kömür dağıtılacağına, gıda yardımı yapılacağına koyun dağıtılsın" önerisinde bulunan Yalçındağ, "10 koyun dağıtıldığında bir tanesi elinde damızlık olarak kalsa üretimini gerçekleştirse bu faydadır" dedi.

"Fiyatlarda yükselme var"

Et fiyatlarının yükselmeye başladığını da kaydeden Yalçındağ, karkas etin kilogramının 16 liranın üzerinde olduğunu, EBK'ya 100 bin ton canlı kasaplık ve besilik sığır ithal izni verilmesinin ardından fiyatların yeniden dengeye oturmasını beklediklerini söyledi.

Yalçındağ, "Devletin blöf yaptığını söyleyenler, '80 hayvan kesildi bu nedir ki'  diyenler gereken cevabı alacak"  dedi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap