14 °C

Kayseri şehitleri için tören

Dünkü saldırıda şehit düken askerler, memleketlerine uğurlanıyor. Bu sabah 5 asker için 12. hava üs komutanlığında tören düzenlendi.

Kayseri şehitleri için tören
Kayseri'deki terör saldırısında şehit olan 14 askerden kimlik tespit çalışmaları tamamlanan 7'sinin cenazesi, memleketlerine uğurlandı.

Şehitlerden Kırşehir nüfusuna kayıtlı olan Piyade Onbaşı Ahmet Taş ile Piyade Onbaşı Muhammed Ali Ocak'ın naaşları, Kayseri Eğitim Araştırma Hastanesi morgundan alınarak karayoluyla memleketlerine gönderildi.

Şehitler Ulaştırma Çavuş Göksal Mustafa Ağaçyetiştiren, Piyade Onbaşı Mustafa Cihan, Ulaştırma Er Raşit Yücel, Piyade Çavuş Arif Tuğ, İstihkam Er Uğur Korkmaz için ise Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında tören düzenlendi.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, tören öncesi şehit ailelerine başsağlığı diledi.

Şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşları, katafalka konuldu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından özgeçmişleri okunan şehitler için İl Müftüsü Şahin Güven tarafından dua edildi.

Uğurlamadan önce şehit yakınları, tabutlara sarılarak gözyaşı döktü.

Törenin ardından şehit Ağaçyetiştiren'in naaşı İstanbul'a, şehit Cihan'ın naaşı Osmaniye'ye, şehit Yücel'in naaşı Kocaeli'ne, şehit Tuğ'un naaşı Erzurum'a ve şehit Korkmaz'ın naaşı askeri uçakla Rize'ye gönderildi.

Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, milletvekilleri, belediye başkanları, mülki amirler ve şehit aileleri katıldı.
Afyonkarahisar'da hüzün 

Komando er Kamil Tunç'un cenazesi önceki gün akşam askeri uçakla Afyonkarahisar Askeri Havalimanı'na getirilerek, Devlet Hastanesi morguna konuldu.

Dün öğle namazı öncesi alınan şehidin cenazesi ambulansla helallik alınması için Hocalar ilçe merkezindeki baba evine doğru yola çıktı. Baba evinin karşısındaki caminin minaresine dev Türk bayrağı asılırken, yüzlerce kişi ev önünde toplandı. Şehit Kamil Tunç'un cenazesini taşıyan ambulans ilçeye yaklaştığı sırada kalabalık içindeki erkekler karşılama için yürüyerek ilçe girişine gitti.

İki dev Türk bayrağı arkasında yürüyen yüzlerce kişi eşliğinde şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu helallik alınması için baba evine getirildi. Bu sırada öptüğü tabuta başını yaslayan abla Emine Yalçın, "Kardeşim gitme, nerelere gidiyorsun kardeşim" diye gözyaşı döktü. Helallik alınması ve dua edilmesinin ardından askerlerin omzunda yeniden ambulansa yüklenen şehidin cenazesi Hocalar İlçe Meydanı'ndaki Merkez Camii'nin önünde hazırlanan tören alanına getirildi. Cenazenin gelmesini oturduğu sandalyede bekleyen ve çevresindekilerin teselli etmeye çalıştığı baba İsmail Tunç, oğlunun tabutunun konulacağı masaya gözyaşları içinde baktı. Cenazenin getirilmesi sırasında gözyaşına boğulan babanın yanına oturan abla Emine Yalçın, uzun süre sarılarak ağladı.
Menemen'de şehidi binler uğurladı
Er Serdar Amak için İzmir'in Menemen İlçesi'nde tören düzenlendi. Muşlu olan şehit babası Arif Amak, "Terörün her türlüsünü Allah kahretsin. Oğlum son olsun" dedi. Şehit askerin ağabeyi Sinan Amak da Türk bayrağına sarılı tabutun başında, "Bu böyle kalmamalı, bizden bir şehit varsa onlardan…." diye bağırdığı anda yakınları ağzını kapatıp konuşmasına izin vermedi.

Askeri heyet, sağlık görevlileriyle birlikte önceki gün gittikleri şehit askerlerden Serdar Amak'ın evine acı haberi verdi. Şehit asker için dün de Menemen'de tören düzenlendi. Askeri hastaneden alınan şehit askerin cenazesi ilk olarak Asarlık Mahallesi'ndeki baba evine götürüldü. Burada askere gitmek için ayrıldığı evine son kez getirilen şehit asker Serdar Amak için, dua okundu. Çok sayıda yakını gözyaşı döktü.

'Terörün her türlüsünün Allah belasını versin'
Yıllar önce Muş'tan Menemen'e gelip yerleşen Arif Amak, şehit oğlunun tabutunu cami avlusunda karşıladı. Yakınlarının desteğiyle ayakta güçlükle duran baba Arif Amak, terörü lanetledi, oğlunun son olması mesajını verdi.

Şehit babası Arif Amak, "Her cuma bizi arar konuşurduk. Önceki gün de saldırı haberini televizyon öğrendikten sonra telefonundan aradık. Kendisine ulaşamadık. Araya giren onu arayan yakınlarımızdan şehit olduğunu öğrendik. Terörün her türlüsünün Allah belasını. Oğlum son olsun" dedi.

Bu arada şehit askerin cenazesi, silah arkadaşlarının omuzlarında cami avlusuna getirildi. Musalla taşına konulan şehitin Türk bayrağı sarılı tabutuna kapanıp gözyaşı döken ağabeyi Sinan Amak da "Bu böyle kalmamalı, bizden bir şehit varsa onlardan…." diye bağırdığı anda
yakınları ağzını kapatıp konuşmasına izin vermedi.
 
Binlerce vatandaş katıldı
Cami avlusunda taziyeleri kabul eden baba Arif Amak, anne Dilber Amak ile 5 kardeşi ve yakınlarını, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Vali Erol Ayyıldız, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile AK Parti ve CHP milletvekillerinin yanı sıra binlerce vatandaş da yalnız bırakmadı. 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, baba Arif Amak'a sarılıp acısını paylaştı, diğer şehit yakınlarına da başsağlığı diledi. Vatandaşlar, sık sık tekbir getirip, 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganı attı. Polis, gerek Mehmet Şimşek'in çevresinde gerekse de caminin bulunduğu alandaki sokaklarda sıkı önlemler aldı. Şehit askerin öğle vakti kılınan namazdan sonra cenazesi, ilçe şehitliğinde toprağa verildi.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.