16 °C

Kemikler teröristlere ait çıktı

Mutki'deki kazılarda bulunan kemik parçalarının, 12 yıl önce meydana gelen çatışmada ölü olarak ele geçirilen teröristlere ait olduğu belirtildi.

Kemikler teröristlere ait çıktı

ANKARA - Jandarma Genel Komutanlığı, Mutki'deki kazılarda bulunan kemik parçalarının, 1999'da meydana gelen 2 ayrı çatışmada ölü olarak ele geçirilen teröristlere ait olduğunu bildirdi.

Jandarma Genel Komutanlığı, Bitlis'te, Mutki İlçe Jandarma Komutanlığının güvenliğini sağlamak amacıyla daha önceden kazılan mevzilerin geliştirme faaliyetleri sırasında bazı kemiklere rastlandığını, yapılan bu faaliyetleri yanlış değerlendiren vatandaşların olayı cumhuriyet savcılığına bildirmeleri üzerine, Mutki cumhuriyet savcıları tarafından, söz konusu kemiklerin bizzat mahallinde tutanakla ve görüntülerle tespit edilerek incelenmek üzere alındığını belirterek, gözle yapılan ilk tespitlerde hayvan kemiği olduğu değerlendirilen bu kemiklere ilişkin nihai kararın, adli makamların işlemlerinden sonra verileceğini bildirdi.

Jandarma Genel Komutanlığınca, 6 Ocak-08 Şubat 2011 tarihleri arasında, bazı basın ve yayın organlarında yer alan haberler ve yorumlar üzerine yazılı bir açıklama yapıldı.

Söz konusu haberlerde, Mutki Cumhuriyet Başsavcılığınca, Mutki-Kavakbaşı yolu Ziyaret mevkisinde farklı tarihlerde yapılan kazı çalışmalarında, (17–18) kişiye ait olduğu değerlendirilen kemik parçalarının bulunduğunun ifade edildiği anımsatılan açıklamada, konu ile ilgili araştırma yapıldığı belirtildi.

Yapılan araştırma sonucu, Mutki ilçesi Çaygeçit köyünde, 8-9 Eylül 1999 tarihinde meydana gelen çatışmada ölü olarak ele geçirilen 15 teröristten, 13'ünün otopsilerinin Mutki Cumhuriyet Başsavcılığınca yapıldığı ve Cumhuriyet Başsavcılığınca defin ruhsatı düzenlenerek, Mutki Belediyesince 9 Eylül 1999'da Bitlis-Mutki ilçesi Kavakbaşı yolu Ziyaret mevkinde defnedildiklerinin belirlendiği kaydedildi.

Açıklamada, Mutki ilçesi Alatoprak köyü Kohan mezrası mevkisinde, 17 Eylül 1999 tarihinde meydana gelen çatışmada ölü olarak ele geçirilen 2 teröristin de Mutki Cumhuriyet Başsavcılığınca otopsilerinin yapıldığı ve aynı şekilde defin ruhsatı düzenlenerek, Mutki Belediyesince 18 Eylül 1999'da aynı yere defnedildiklerinin tespit edildiği ifade edildi.

İlk tespit hayvan kemiği

Ayrıca, 6 Şubat 2011 tarihli bir basın organında, 'Jandarma Mutki'de korsan kazı yapmış' başlığıyla bir haber yayımlanmış olup; haberde, Mutki ilçe Jandarma Komutanlığının, savcıya haber vermeksizin, kendi binasına ait avlu içinde kazı yaptığı, bu esnada çıkan kemikleri çöpe attığı, söz konusu kemiklerin daha önceden kayıp olan üç şahsa ait olduğu ileri sürülmüştür. Haberde ileri sürülen hususlar gerçeği yansıtmamakta olup, doğrusu aşağıda ifade edildiği gibidir:

Mutki İlçe Jandarma Komutanlığının güvenliğini sağlamak maksadıyla daha önceden kazılmış bulunan mevzilerin, 29 Ocak 2011 günü 13.00-16.30 saatleri arasında geliştirme faaliyetleri esnasında, bazı kemiklere rastlanmış olup, yapılan bu faaliyetleri yanlış değerlendiren vatandaşların bu olayı Cumhuriyet savcılığına bildirmeleri üzerine, İlçe Jandarma Komutanlığına gelen Mutki Cumhuriyet Savcıları tarafından söz konusu kemikler bizzat mahallinde tutanakla ve görüntülerle tespit edilerek incelenmek üzere alınmıştır. Gözle yapılan ilk tespitlerde hayvan kemiği olduğu değerlendirilen bu kemiklere ilişkin nihaî karar, adlî makamların işlemlerinden sonra verilecektir."

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap