16 °C

Kıbrıs görüşmeleri sürerken, Rum lider toplantıyı terk etti

Kıbrıs müzakereleri kapsamında taraflar ara bölgede buluştu. Toplantı sürerken Rum lider Anastasiadis öfkelenerek salonu terk etti. Akıncı ise bu davranışa sert tepki geldi.

Kıbrıs görüşmeleri sürerken, Rum lider toplantıyı terk etti

Kıbrıs müzakereleri çerçevecesinde KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis bugün yeniden bir araya geldi. Görüşme ara bölgede BM tesislerinde yapıldı. Görüşmeye Anastasiadis'in sert çıkışı ve toplantıyı terk etmesi damgasını vurdu.

Liderlerin bugünkü görüşmede, Rum Meclisi’nin Enosis plebisitinin okullarda anılması kararını ele aldılar. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığına dönüşünde yaptığı açıklamada, Rum Lider Anastasiadis’e, Rum Meclisi’nin Enosis plebisitinin okullarda anılması kararının yarattığı sıkıntıyı, talihsizliği izah etmeye çalıştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum Liderin kendilerini dinlemek yerine 5 sayfalık bir metin ile toplantıya geldiğini, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin konuyu toparlayan bir konuşma yaparken Rum Liderin Anastasidis’in öfkeyle, “Söyleyecek bir şeyim yok” diyerek toplantıyı terk ettiğini söyledi.

Akıncı bu davranışın saygı çerçevesinin çok dışında bir davranış olduğunu söyleyerek, Rum Lider Anastasiadis'in bu davranışına musamaha göstermeyeceklerini söyledi.

'Rum tarafının tavrı bakış açısını gösteriyor''Rum tarafının tavrı bakış açısını gösteriyor'

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap