12 °C

Kıbrıs için kritik hafta

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümü açısından önümüzdeki haftanın hayati bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Kıbrıs için kritik hafta

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İsviçre'nin Crans-Montana kentinde düzenlenen Kıbrıs Konferansı'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Sıklıkla ifade ettiğimiz gibi, biz bu konferansın artık bir 'karar konferansı' olduğu anlayışı içinde hareket etmekteyiz." diyen Akıncı, bu sebepten ötürü bazı konuların teknik komitelere havale edilmesi yönündeki Rum önerisine onay vermediklerini ifade etti.

Müzakerelerde konuların tek tek ele alınarak çözümlenmesi yönteminin artık verimli olmadığını ve paket yaklaşımının zorunlu olduğunu dile getiren Akıncı, "Bu çerçevede, Kıbrıs Türk halkının eşitlik, güvenlik ve özgürlük içinde yaşayacağı, Rum halkının da kendini tehdit altında hissetmeyeceği bir çerçevenin ortaya çıkması için gerek siyasi partilerimiz ve gerek Türkiye Dışişleri Bakanı ve çalışma arkadaşları ile yakın istişare içinde uğraşlarımızı sürdürmekteyiz." dedi.

"Umarım bu kararlılığımız karşılıksız kalmaz"

Akıncı, yarın başlayacak haftanın Kıbrıs'ın ve bölgenin geleceği açısından hayati önemi haiz bir karar haftası olacağını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kıbrıs'ın gelecek kuşakları için en iyisini yapmaktan başka bir amacımız yok. Bu nedenle buradaki sorumluluklarımıza odaklanmış bulunmaktayız. Umarım bu kararlılığımız karşılıksız kalmaz."

Konferansta Türk heyetine başkanlık eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, daha önce yaptığı açıklamada, "Bu son konferanstır ve bir anlaşmaya ulaşmamız gerekiyor. Hala çözüme ulaşılamamış konularda anlaşmaya varmamız gerekiyor." ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.