Kıdem tazminatında grev hamlesi

Türk-İş, kıdem tazminatında hak kaybına neden olacak uygulamaları genel grev sebebi sayacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
ANKARA - Türk-İş Başkanlar Kurulu, hükümetin değişiklik yapmayı planladığı kıdem tazminatında çalışanların hak kaybına uğrayacağı bir uygulamayı genel grev sebebi sayacağını açıkladı. Türk-İş'ten yapılan açıklamada, hükümetten, Ulusal İstihdam Stratejisi Belgesi'nde yer alan emek karşıtı hükümleri çıkarması istendi.    

Açıklamada,"Kıdem tazminatında hak kaybına yol açacak bir uygulamanın Türk-İş açısından genel grev sebebi sayılacağını hatırlatmakta ve bu konudaki kararlılığını vurgulamaktadır" ifadelerine yer verildi ve Türk-İŞ'in karşı olduğu düzenlemeler şu şekilde sıralandı:    
    
*Esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaştırılması    
*Varolan esnek çalışma biçimlerinin yasalaştırılması    
*Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi verilmesi    
*Asgari ücretin bölgeselleştirilmesi    
*İşsizlik sigortası fonunun amacı dışında kullanılması    
*Kıdem tazminatının hak kaybına yol açacak şekilde fonadönüştürülmesi    
    
Bir an önce çıkarılmalı

Çalışma Bakanlığı'nın, Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı'nı gerekçe göstererek, yüzlerce işyerinde binlerce işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmeleri için yetki vermediği belirtilen açıklamada, söz konusu yasanın Türk-İş'in taleplerid e dikkate alınarak bir an önce çıkarılması istendi. Açıklamada, hava iş koluna getirilen grev yasağının ILO sözleşme ve ilkelerine aykırı olduğu gerçeğinden hareketle konunun uluslararası platformlara taşınmasına karar verildiği bildirildi. Başkanlar Kurulu açıklamasında, Hava-İş'in THY işyerlerinde yaptığı eylemi desteklediği de vurgulandı.  

Bu konularda ilginizi çekebilir