12 °C

Kılıçdaroğlu: Değişiklik terör sorununu çözecek mi?

CHP referandum süreci kapsamında ilk mitingini Amasya'da gerçekleştirdi. Burada konuşan Kılıçdaroğlu, "Bu anayasa değişikliği Türkiye'nin hangi sorununu çözecek? Terör sorununu çözecek mi?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu: Değişiklik terör sorununu çözecek mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandum kampanyası kapsamında partisinin düzenlediği ilk il miting programına katıldı.

Kılıçdaroğlu, "Şu anda bu meydanda her partiden insanımız var. Her partiden kardeşime sesleniyorum. Biz Türkiye'de yaşıyorsak aynı havayı teneffüs ediyorsak bir anayasa hepimizin canını ve malını güvence altına alan bir anayasa olmalıdır. O anayasa hepimizin anayasası olmalıdır. Anayasa bir uzlaşma belgesi olmalıdır. Hangi partiden olursak olalım. Bakın burada hiçbir siyasi partinin bayrağı yok. Niye yok? Çünkü anayasa bir partinin anayasası değil hepimizin anayasası. O nedenle sandığa giderken, ister sağcı olalım ister solcu ister ortacı ister doğuda yaşayayalım ister batıda, ister güneyde ister kuzeyde. Kutuplaşmak, kavga etmek değil birarada yaşamak istiyoruz. Anayasa bize bu güvenceleri sağlamalı." dedi.

"Değişiklik terör sorununu çözecek mi?"

Kendisini dinleyen vatandaşlara "Bu anayasa değişikliği Türkiye'nin hangi sorununu çözecek?" diye soran Kılıçdaroğlu, "Çiftinin, esnafın sorununu çözecek mi? Terör sorununu çözecek mi, istikrar sorununu çözecek mi? Gençlerin işsizlik sorununu çözecek mi? O zaman niye bu anayasa değişikliği yapılıyor. Hangi gerekçe ile yapılıyor.

Sevgili anneler size sesleniyorum. Siz freni olmayan bir otobüse çocuklarınızı bindirir misiniz. Siz nereye gittiği belli olmayan bir trene çocuklarınızı bindirir misiniz? Bu getirilmek istenen sistemin freni yoktur, çünkü hesap vereni yoktur. Bir apartman düşünün. Apartmanda bir yönetim kurulu vardır aidatları veririz. Bir de onu denetim kurulu vardır. Ödediğimiz aidatlar doğru harcanıyor mu harcanmıyor mu onu denetlerler. Bu sistemde parayı veriyoruz ama denetim sıfır, denetim yok. Apartmanı bile denetliyoruz koskoca Türkiye Cumhuriyeti denetim dışında kalıyor. Vebalı, günahı ağırdır bunun." şeklinde konuştu.

"24 saatte Türkiye ele geçirilir"

CHP lideri Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bu sistemin asıl tehlikesi nerede onu size anlatayım. Bütün yetkiyi bir kişiye verdik. Devleti yeniden yapılandırıyor. İstediği kişileri atıyabiliyor. Eğer bu bir kişiyi bir devlet kandırırsa, bir grup kandırırsa, bir kişi kandırırsa 24 saatte Türkiye Cumhuriyeti'ni ele geçirir. Bir daha söylüyorum. Bu sistemde bir kişiyi başkanı ikna etitğiniz zaman Türkiye Cumhuriyeti'ni en geç 24 saat içinde ele geçirebilirsiniz.

Nasıl geçirirsiniz müsteşarları o tayin edecek, bakanları o tayip edecek. Genel müdürleri, emniyet müdürlerini, müftüleri, müsteşar yardımcılarını, daire başkanları o tayin edecek. Bir saatte resmi gazede yayınlanır devletin bütün kadroları 24 saat içinde değişir. Hani diyorlar ya FETÖ. FETÖ örgütü devleti ele geçirmek için ne kadar çalıştı. 30, 35 yıldır çalışıyor diyorlar. 30, 35 yıla gerek yok bir kişiyi kandıracaksın, bir kişiyi ikna edeceksin devleti ele geçiriyorsun.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.