31 °C

Kılıçdaroğlu: Erken seçim ihtimali daha yüksek

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Koalisyon hükümeti için iyi niyetli atılmış adımlar var ama erken seçim ihtimalini daha yüksek görüyorum" dedi

Kılıçdaroğlu: Erken seçim ihtimali daha yüksek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koalisyon hükümeti kurulması için atılan iyi niyetli adımlara rağmen erken seçimin daha yüksek bir ihtimal olduğunu belirterek, olası bir erken seçimde AKP tek başına iktidara gelse bile bu muhalefet tablosu ile hiçbir sorunu çözemeyeceğini belirtti.

Genel seçimde tek başına iktidar olma çoğunluğunu kaybetmesinin ardından AKP'nin Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu koalisyon görüşmeleri için çalışmalara başladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 9 Temmuz'daki görevlendirmesinin ardından ilk tur görüşmeleri gerçekleştiren Davutoğlu, ağırlıklı olarak CHP ile koalisyon seçeneği üzerinde duruyor.

Kılıçdaroğlu Yeni Şafak gazetesine verdiği demeçte, erken seçim ihtimalini mümkün görüp görmediği sorusuna "Evet. Ben erken seçim ihtimalini daha yüksek görüyorum. Koalisyon için iyi niyetli atılmış adımlar var ama gerçekçi olarak baktığımızda bunun bazı zorlukları var" dedi.

'Koalisyon en sağlıklı çıkış yolu'
              
Bir erken seçim olursa CHP açısından çok değişik bir sonuç çıkmayacağını, MHP'nin ise oy kaybedebileceğini ifade eden Kılıçdaroglu, sözlerini şöyle sürdürdü:
              
"Diyelim ki bir erken seçim oldu AKP tekrar iktidar oldu. Tek başına iktidar olmak için 18 vekil eksiği var, bunu 25 sayı artırdı. Bu çoğunlukla dört yıllık bir iktidar çok zor olur ve bu muhalefetle götüremez. Karar veremez, anayasayı değiştiremez, Kürt sorunu gibi devasa bir sorunu çözemez. Hele Ortadoğu'daki
bu politika böyle devam ederse Türkiye çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalır. O nedenle koalisyon gerçekten de çok sağlıklı bir çıkış yolu."
              
Cumhurbaşkanı, hükümet kurma çalışmalarının 45 gün içinde tamamlanamaması halinde erken seçim kararı alabiliyor.

Koalisyon görüşmeleri sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ne taraf olmasını ne de tartışılmasını istediklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı anayasal sınırları içinde kalmalı, koalisyon görüşmelerinin bir parçası olmamalı. Eğer cumhurbaşkanını anayasal konumunda tutabilirsek ve öyle kalabilirse bizim açımızdan herhangi bir sorun yok" dedi.

'Yüksek profilli bir hükümet kurmak zorundayız'
              
Kılıçdaroğlu kurulacak olası bir AKP-CHP hükümetinin nasıl olmasını istediklerini de şöyle anlattı:
             
"Eğer bir hükümet kurulacaksa, bu hükümet birinci olarak 'yüksek profilli' olmalı. İkincisi, dört yıllık süre için kurulmalı. Üç, samimi temeller üzerinde inşa edilmeli. Yani karşılıklı güven olması lazım. Eğer bu üç koşul bir arada olmazsa bu hükümet başarısız olur, ne size fayda sağlar ne de bize fayda sağlar. Bunu Sayın Davutoğlu'na da söyledim, kendileri de hak verdi. Dikkat ederseniz yüksek profilli bir hükümet ihtiyacındayız demiyorum, zorundayız diyorum."
              
Kılıçdaroğlu, CHP olarak Türkiye'nin mevcut dış politikasının tamamen değişmesini istediklerini de kaydetti.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap