26 °C

Kılıçdaroğlu: O iddialar doğru

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin kapatılmasına yönelik hazırlık yapıldığı iddiaları için, "Hazırlıkların kimler tarafından yapıldığını, bir kitabın basıldığını biliyoruz" dedi

Kılıçdaroğlu: O iddialar doğru

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan'a suikast tertibi olduğu ve bu tertibin içinde CHP'li Umut Oran’ın da bulunduğu yolundaki iddiaları deli saçması olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:  

"Hayatımda bu kadar deli saçması şeyler ne duydum ne de böyle bir suçlamayla karşılaştım. Umut Oran niye gitsin yapsın bu işi? Niye yapsın? Bu kadar saçma bir şey olamaz. Bunu tezgahlayan insanları biliyoruz. Bu, bir tezgah. MİT'in içinde bir grup var. Bunlar doğrudan doğruya iktidara hizmet ediyorlar. Eğer biraz daha yaparlarsa isimlerini de açıklayacağız. Biz, 'bunu yapan MİT'tir' dedikten sonra aralarında ne konuşmalar yaptıklarını yine biz biliyoruz. Kimlerle konuştuklarını da biliyoruz."

Kılıçdaroğlu, "Siz de MİT'i mi dinliyorsunuz" sorusuna, "Biz dinlemiyoruz. Bu ülkenin vatanseverleri var. Bu ülkenin vatanseverleri, bu ülkeyi sevenler var. Bu ülkeyi kimler karıştırmak istiyor, biz hepsini biliyoruz. CHP üzerinde nasıl tezgâh kurulmak istendiğini de çok iyi biliyoruz. Bakın hepsini mahkemeye verdik" ifadesini kullandı.

Twitter'daki direkt mesaj iddialarına ilişkin İsviçre Büyükelçiliği'ne, oradaki yetkililere başvurduklarını anlatan Kılıçdaroğlu, direkt mesajlarla ilgili uluslararası kuruluşun yetkililerine başvurduklarını vurguladı. Bütün bu bilgeleri mahkemeye delil olarak sunacaklarını aktaran Kılıçdaroğlu, "Bunun hesabını soracağız" dedi. 
"Türk Dil Kurumu üzerinden, CHP'ye İş Bankası'ndan para verildiği" iddialarının da gündeme getirildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Dedim ki 'bu banka hesabı nerede, nerede bu paralar gidip alalım'. Bizim paraya ihtiyacımız var" açıklamasını yaptı. 

"İddia doğru"

"Fuat Avni tarafından CHP kapatılacak iddiası gündeme getirildi" ifadesi üzerine ise Kılıçdaroğlu "Onunla ilgili bir hazırlık yapıldığını biz çok iyi biliyoruz. İddia doğru. Hazırlık yapıldığını, hazırlıkların kimler tarafından yapıldığını, bir kitabın basıldığını, yakın bir süreç içinde bu kitabın piyasaya sürüleceğini, bütün bunları biliyoruz. Bekliyoruz. Bunların hepsinin hesabını yargıda soracağız" dedi.

Konuyla ilgili ayrıntılara girmek istemediğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Sizden şunu bilmenizi isterim; CHP üzerinden, iktidara yakın bir kanadın, Davutoğlu'nun büyük ölçüde bundan haberi yok, onu da biz biliyoruz. Davutoğlu bypas edilerek bunlar yapılıyor. Bütün bu ayrıntıları biliyoruz. Ben buradan Milli İstihbarat Teşkilatı'na çağrıda bulunuyorum. Bakın adı üstünde, Milli İstihbarat Teşkilatı ülkenin istihbaratı ile ilgili her türlü bilgi sizin elinizde, kişileri izlersiniz vesaire ama milli olmak zorundasınız. Eğer iktidara endeksli bir politika izlerseniz, sizin unvanınız milli olmaz gestapo olur."

Başbakan Davutoğlu'nun çok şeyden haberi olmadığını yineleyen Kılıçdaroğlu, bazı bakanların Davutoğlu'nu "pas geçerek" doğrudan doğruya Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bilgi verdiklerini bildiğini söyledi. 

Devletin içinde bir kaos olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, "Devletin iyi yönetilmediğini, neden söylüyorum ısrarla 'başbakanlık koltuğu boş' diye. Bu gerçekler herkes tarafından biliniyor" ifadesini kullandı. 

Kılıçdaroğlu, yeri ve zamanı geldiği zaman bildikleri bu bilgilerin hepsini kullanacaklarını bildirdi. 

CHP ile ilgili bu tür iddiaların seçim yaklaştıkça artacağını bildiklerini de belirten Kılıçdaroğlu, "Biz devleti, ne olduğunu bilmiyor muyuz? Devletin çivisi çıkmış vaziyette" diye konuştu. 

"Ses kayıtlarını internetten dinledik"

Kılıçdaroğlu, 17-25 Aralık operasyonlarına ilişkin ses kayıtlarını nereden bulduklarının sorulması üzerine, "İnternetten dinledik. Bana herhangi bir yerden dinlemeyle ilgili bir şey gelmedi. İnternete bugün de girin tamamını bulursunuz" değerlendirmesini yaptı.

Dışişleri Bakanlığı’ndaki dinlemeyi de hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Eğer bir devlet, en kritik noktada kendisini dinlenebilir noktaya getirdiyse o devlette gizlilik diye bir kavram bitmiştir. Bu sorunun muhatabı 12 yıldır bu ülkeyi yöneten iktidar" dedi. 

"Paralel yapı değil mi" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fetullah Gülen’e "ne istediniz de vermedik" dediğini anımsattı. Kılıçdaroğlu, "Bunun Türkçesi 'her istediğinizi verdik' demektir" ifadesini kullandı.

Ses kayıtlarının tamamının doğru olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, bu konuda iki uluslararası kuruluşun raporu olduğunu dile getirdi. 

Kılıçdaroğlu, başka bir soru üzerine 17-25 Aralık operasyonlarını darbe olarak nitelemenin yanlış olduğunu belirtti. 

Dört bakanının Yüce Divan'a gitmemesinin de söz konusu iddiaların doğru olduğunu kanıtladığını öne süren Kılıçdaroğlu, "Bunlar yolsuzluklarla anılacak. Benim merak ettiğim sokağa nasıl çıkıyorlar? Bütün bunların hepsi gerçek. Bu sorgulanmayacak anlamında değil, Türkiye bunu sorgulamak zorundadır" diye konuştu.

"Paralel kim, onu da bilmiyorum"

Kılıçdaroğlu, "Seçime gidiyoruz, paralel yapı ile işbirliği yapacak mısınız" sorusunu, şöyle yanıtladı:

"Bu suçlama, bize yönelik olarak zaman zaman değil sıklıkla yapılır. Şunu açık ve net ifade edeyim, hiçbir zaman ve hiçbir ortamda paralelle oturup bir işbirliği yapmadık. Bir işbirliği konuşması yapmadık, bir araya gelmedik. Paralel kim, onu da bilmiyorum. Bilmediğimiz, bir yapıdan söz ediliyor. O yapının bürokrasi içindeki yapılanmasından söz ediliyor. Amerika'da Fethullah Gülen'den söz ediliyor. Hayatım boyunca Fethullah Gülen ile hiç konuşmadım, bir araya gelmedim. Benim bir talebim olmadı. Onun benden bir talebi olmadı. Yani, nasıl bir işbirliği yaptığımızı ben de bilmiyorum. Emin olun, olsa işbirliği, deriz, 'işbirliği yapıyoruz'. Vatan haini mi onlar? Olsa deriz ki 'Bu konuda işbirliği yaptık'. Ama yapmadık."

"Vatan haini olarak nitelendirmiyor musunuz" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Hayır, kimseyi elde somut bilgi olmadan nasıl vatan haini iddia edersiniz? Bu, çok ağır bir suçlama. Elimizde böyle bir şey yok ama hükümet diyorsa ki 'CHP paralelle işbirliği yaptı', belgelerini koyar ortaya somut" dedi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap