Kılıçdaroğlu: Yüzde 29'lardayız ancak...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, araştırmalarda partisinin yüzde 29.5 civarında görüldüğünü, hedeflerinin yüzde 34-35 olduğunu söyledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet'in "Liderler Buluşması"nda soruları yanıtladı. 'Seçimlerde nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?' sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Araştırmalarda yüzde 29.5 civarında görülüyor. Bizim hedefimiz yüzde 34-35" dedi.

'Bizim dışımızda önseçim yapan yok'

Partisinin adaylarının önseçimle belirlendiğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Bizim dışımızda önseçim yapan yok. Üyelerimizle önseçim yapıyoruz. Önseçimin partimize bir dinanizm getireceğine inanıyorum" dedi. Kılıçdaroğlu'nun verdiği bilgiye göre İstanbul, Ankara ve İzmir'de hâkim gözetiminde önseçim yapılıyor. Bu üç kent için kontenjan sayısı 14. Yüzde 10'un altında oy alınan illerde önseçim yapılmıyor.

'Memnun oluruz'

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP Heyeti'nin Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi'nde yaptığı ortak açıklamayı değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Silahlar susar, barış gelirse biz memnun oluruz" dedi.

Ağırlık ekonomik konular

Ünlü reklamcı Ali Taran ile anlaştıklarını ve bir strateji ekibiyle de çalışmaya başladıklarını açıklayan Kılıçdaroğlu, "Demokrasi, medya özgürlüğü entellektüellerin ilgi alanında, vatandaşın ilgisini çekmiyor. Biz vaatlerimizi ekonomi alanında yoğunlaştıracağız" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun verdiği diğer mesajlar şöyle:

Seçim barajı

"Seçim barajının kaldırılması çok önemli... Baraj, demokrasiyi yaralıyor. Biz bu konuda samimiyetle girişimlerde bulunduk. Önce "Yüzde 7" olsun diye kanun teklifi verdik. Sonra bunun da yüksek olabileceğini düşünerek "Yüzde 5" olsun diye kanun teklifi verdik. Hatta "yüzde 3" için de teklif verdik... Yüzde 7, 5, 3... Şu an getirsinler kanun tekliflerini hemen geçirelim."

HDP

"HDP'nin parlamento dışında kalması büyük adaletsizlik olur. HDP'nin bu konuyu Çözüm Süreci'nin birinci maddesi haline getirmesi gerekirdi. Ama hiç gündeme getirmiyorlar."

'Bizim evlerinde oturan kadınlarımıza ulaşmamız lazım'

"Bizim evlerinde oturan kadınlarımıza ulaşmamız lazım. Onlara ne getireceğimizi anlatmamız, o duygudaşlığı yakalamamız lazım. Genel Başkan Yardımcımız Selin Hanım'ın televizyonlardaki kadın programlarına çıkmasını istiyoruz. Ekonomide ne getireceğimizi kadınlarımıza anlatmasını arzu ediyoruz."

Asgari ücret

"Hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık. Halkın sorunlarına çözüm getiren, umut veren bir kampanya yürüteceğiz. En önemli vaatlerimizden biri "asgari ücret" ile ilgili olacak... Asgari ücret üzerindeki vergi oranını sıfıra indireceğiz. Bunu vaat edeceğiz."

Dört yıl

"İktidarımızın dört yılında bambaşka bir Türkiye ortaya çıkacak. Yoksulluğu bitirmiş, tam demokrasiye geçmiş bir Türkiye... Bunu kesin sağlayacağız."

Bu konularda ilginizi çekebilir