7 °C

”Kimi harflerin alfabeye eklenmesi Anayasa uyarınca mümkün değil”

CHP Grup Başkanvekili Okay, 'alfabeye q, x, w harflerinin ekleneceği'' yönündeki haberlerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu

”Kimi harflerin alfabeye eklenmesi Anayasa uyarınca mümkün değil”

 

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, kimi harflerin alfabeye eklenmesinin mevcut devrim yasaları ve Anayasa uyarınca mümkün olmadığını söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Okay, ismi olan ancak içeriği belirsiz bir açılımın tartışıldığını, hala söz konusu açılımın içeriğinde neyin olduğunun bilinmediğini söyledi.

Okay, ''alfabeye q, x, w harflerinin ekleneceği'' yönündeki haberlerle ilgili olarak, ''Kimi varsayımlar üzerinden 'şu mu var acaba' diye, fal bakar gibi alternatifler üretiliyor. Böyle bir açılımda böyle bir değişiklik q, w, x var mı yok mu bu meçhul. O meçhul üzerinden tartışmak değil ama ona ilişkin düşünce ifade etmek gerekiyorsa, kimi harflerin alfabeye eklenmesi mevcut devrim yasaları ve Anayasa uyarınca mümkün değil'' dedi.

Bunların, Türkçe'de kullanılan harfler olmadığını ifade eden Okay, şöyle devam etti:

''Ama bir başka ulusal yabancı dilde bu harfler var mı? Var. Ama Türkçede yok. Bu, bir eğitim sürecinin yarı resmi ya da resmi halde etnik dili, etnik kültürünü acaba eğitime monte etmek için ön girişim mi? Olabilir ama mevcut Anayasa ve yasalar çerçevesinde bu üç harfin eklenmesi bir yasal düzenlemeyi gerektiriyorsa, bu Anayasanın değiştirilmez kurallarına ve eğitime ilişkin düzenlemelere aykırıdır diye düşünüyorum.''

Sınır ötesi operasyonla ilgili tezleke

Okay, sınır ötesi operasyonla ilgili tezkerenin uzatılıp uzatılamayacağı konusundaki bir soru üzerine, eğer Irak'ın kuzeyinde, Türkiye için tehdit devam ediyorsa o sürenin yeniden uzatılmasının doğru olduğunu söyledi.

''Bir taraftan şehit cenazeleri geliyor bir taraftan da TSK sanki tek taraflı terörle mücadeleden geri çekiliyor gibi bir anlam ifade eder bu'' diyen Okay, şöyle konuştu:

''Bana göre, şu aşamada eğer terör sona erdiyse, Kuzey Irak'ta Türkiye'nin başında bir dert yoksa, bu değerlendirilebilir. Ama bu halen devam ediyor. Daha dün iki cenaze oldu. Bu böyle devam ederken kime ödün veriyorsun ne adına bu ödünü veriyorsun? TSK açıklama yapacak, 'son teröriste kadar biz bu mücadeleyi sürdüreceğiz' diyecek ama bu mücadele sürecinin bir parçası olan o tezkereyi de getirmeyeceksin. Hükümet, bu açılım konusundaki tutarsızlığını, bu konuda da devam ettiriyor diye düşünüyorum. Tezkere gelecek mi gelmeyecek mi meçhul ama gelmezse bizim algılamamız, siyasal değerlendirmemiz bu olur.''

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap