10 °C

KKTC'de 12 yerel yönetim UBP'nin

Dün yapılan yerel seçimlerde 28 belediye başkanlığının 12'sini iktidardaki UBP, 8'ini ana muhalefet CTP, 5'ini DP, 3'ünü de bağımsız adaylar kazandı.

KKTC'de 12 yerel yönetim UBP'nin

LEFKOŞA - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) dün yapılan yerel seçimlerde 28 belediye başkanlığının 12'sini iktidardaki Ulusal Birlik Partisi (UBP), 8'ini ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), 5'ini Demokrat Parti (DP), 3'ünü de bağımsız adaylar kazandı.

Belediye başkanlarının değişmediği 5 ilçe merkezinde UBP Lefkoşa, İskele ve Güzelyurt, CTP ise Gazimağusa ve Girne belediye başkanlığını korudu.

DP'den 2006 yerel seçimlerinde aday olup kazanan Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, 2010'da UBP'nin adayı olarak girdiği seçimlerden de zaferle çıktı.

Gazimağusa Belediye Başkanlığını CTP'nin adayı Oktay Kayalp, Girne Belediye Başkanlığını CTP'nin adayı Sümer Aygın, İskele Belediye Başkanlığını UBP'nin adayı Halil Orun ve Güzelyurt Belediye Başkanlığını Mahmut Özçınar kazandı.

28 belediye başkanının 25'nin yerini koruduğu seçimlerde, UBP'nin elinde olan Çatalköy ve İnönü'de belediye başkanlığını bağımsız adaylar, Belediye Başkanlığı seçimlerine katılmayan Özgürlük ve Reform Partisi'nin (ÖRP) elinde olan Vadili'de ise belediye başkanlığını DP adayı elde etti.

2006 yerel seçimlerinde 10 belediye başkanlığı kazanan, ancak bu seçimlere kadar belediye sayısını 14'e yükselten UBP, dünkü seçimlerde 12 belediye başkanlığını aldı. UBP, yerel seçimlerde DP ile işbirliğine gitmiş, 20 belediyede UBP, 8 belediyede DP aday göstermişti.

CTP'nin 8 belediyesini koruduğu seçimlerde, DP belediye başkanlığı sayısını 4'ten 5'e yükseltti. Geçen seçimlerde 1 olan bağımsız belediye başkanı sayısı ise 3'e yükseldi.

Lefkoşa, Güzelyurt, İskele, Büyükkonuk, Dipkarpaz, Lapta, Alsancak, Paşaköy, Lefke, Akdoğan, Serdarlı ve Beyarmudu'nda UBP'li; Gazimağusa, Girne, Gönyeli, Akıncılar, Alayköy, Değirmenlik, Yeni Boğaziçi ve Dikmen;de CTP'li; Esentepe, Mehmetçik, Yenierenköy, Vadili ve Tatlısu'da DP'li; Geçitkale, Çatalköy ve İnönü'de bağımsız adaylar kazandı.

Eroğlu'nun kızı mlletvekili seçildi

Ayrıca KKTC'de, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle Gazimağusa'da boşalan 1 milletvekilliği için yapılan seçimi, Eroğlu'nun kızı Resmiye Canaltay kazandı.

İktidardaki Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) adayı olan Canaltay, seçimi, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) adayı ve eski öğretmeni Hüseyin Angolemli karşısında 8 oy farkla kazandı.

Resmiye Canaltay, milletvekilliğini kazanmasının ardından, Bayrak Televizyonu'na telefonla yaptığı açıklamada, "partisi ve kendisi adına çok mutlu olduğunu" söyledi.

Milletvekili seçilmesiyle UBP'nin meclisteki milletvekili sayısının 25'e, meclisteki kadın milletvekili sayısının da yüzde 10'a çıktığını belirten Canaltay, "Bu benim için çok çok önemli, bunun için çok mutluyum" dedi.

Canaltay'ın milletvekilliği, 50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisi'nde 24 milletvekili ile azınlık hükümeti kuran UBP'yi rahatlattı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.