24 °C

Koç: Uzlaşma olabilir

CHP Sözcüsü Haluk Koç, Suruç katliamı ve koalisyon görüşmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Koç: Uzlaşma olabilir

CHP Sözcüsü Haluk Koç, Suruç katliami ve koalisyon görüşmesiyle ilgili açıklama yaptı.

İşte Koç'un açıklamalarından satır başları:   

"Terörü lanetlemek adına mutlaka ulusal düzeyde bir yas ilan edilmesinin gereğini ifade edilmesini istiyorum. Bu kararı alacak hükümeti de gecikmeden bu kararı vermesi gerekiyor. Son yaşanan terör saldırılarıyla ilgili birkaç haftadır basında değişik noktalarda çeşitli ihbar niteliği taşıyan haberler duyumlar yer aldı. Sizler de tanık oldunuz. Bir takım canlı bombaların türkiye’de dün yaşandığı gibi terör saldırılarına alet edileceği konusunda ciddi haberler yer aldı. Böylesi hassas koşullarda basında bile yer bulan olası terör girişimleri ve bu iddialar, istihbarat göreviyle ilgili sorumluların maalesef yeterli önlemleri almadığı sonucunu ortaya koymaktadır.

Bu kapsamda görev ihmali olan herkesin açığa alınması gerekmektedir. Ortada görev ihmali olduğu açıktır. Mutlaka kovuşturulmalı, cezalandırılmalı ve açıklanmalıdır.

Suriye’deki iç savaş karşısında, türkiye’nin izlediği dış politika tercihlerindeki yanlışları sürekli ifade ettik. Gün geldi uyardık, gün geldi risklerini anlatmaya çalıştık, alternatif öneriler sunduk. Bunları kamuoyuyla paylaştık. Mezhepsel olarak başlayan, sonra etnik boyut kazanan bu çatışmalara türkiye’nin yapıcı olmaktan uzak yaklaşımı bu süreci çok daha tehlikeli hale getirdiği de açıktır. CHP’nin tüm uyarılarına rağmen inatla aynı yanlış  tercihlerin sürdürüldüğüne tanık olduk.

Saplantılara ve kelime kullanacağım kusura bakmayın Retro hayallere dayalı türkiye’nin bugünkü tutumu. İhtimal gösterilen bazı radikal grupların türkiye’ye terörü bulaştırmasına neden olmuştur.

Sınır güvenliğinin, bilinçli şekilde ortadan kaldırılması bu gruplara sunulduğu belgelenen lojistik destek iddiaları, bugün türkiye topraklarını terörün haline getirmiştir. Türkiye kendi sınırlarının yanı başında, radikal grupların cesaretlendirilip cirit attıkları yeni bir peşaver’in oluşmasına seyirci kalmıştır. Şimdi rüzgar eken fırtına biçen deyimini doğrulayan gelişmeler yaşıyoruz."

Dış politika ele almamız gereken en önemli müzakere konularından biri elbette. CHP’nin dış politika konusunda yapılan yanlışlara karşı tezleri ortadadır. Türkiye’deki demokrasi algısının artık gelişmiş demokrasiler tarafından mutlaka meşru kabul edilmesi gerekiyor. Baskı ile demokrasi yan yana olmaz.

Uzlaşma olabilir. Demokrasinin tarifi tektir. Standardı bulduğumuz zaman kimsenin de itiraz etmesi söz konusu olmaz.

Özkes'in durumu anlık bir karar

Zaman zaman siyasette bu tür olaylar olabilir. Özkes, çalışkan bir arkadaşımızdır. Zaman zaman CHP örgütleri ile vekiller arasında bir takım anlaşmazlıklar olabilir. Bunlar partiyle yolunu ayıracak noktaya gelmez. Anlık kızgınlık içinde verilen kararlar da kalıcı olmaz.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap