6 °C

”Komutanlarımızdan zerre kadar şüphemiz yok”

Bakan Arınç, Balyoz planıyla ilgili olarak, "Son yapılan operasyonlar bir yargı operasyonudur" dedi

”Komutanlarımızdan zerre kadar şüphemiz yok”

ŞAM/ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Sayın Genelkurmay Başkanımız veya Türk Silahlı Kuvvetlerinin üst kademesinde görev almış bütün komutanlarımızın demokrasiye bağlılığından zerre kadar şüphemiz yok" dedi.

Suriye'de resmi temaslarda bulunan Arınç, TRT-Türk'ün Şam Bürosu'nun açılışını yaptı. Abartılan ve hatta ajite edilen çatışma, kavga ve anlaşmazlık haberlerinin dışardan bakan insanlarda da 'acaba ne oluyor?' sorusuna yol açabileceğini kaydeden Arınç, şöyle devam etti:

"Ben burada da aynı cevabı verdim. Türkiye'de bir kurumlar arası çatışmadan, büyük önlenemez krizden söz etmek mümkün değildir. Bu siyasetin doğasında olan bir şey. Kurumlar kendi görev ve yetkilerinin dışında bir güç, bir fonksiyon elde etmek istiyorlar. Ve bunların eğer bir sivil hükümetle kendi kurumları arasındaki ilişkileri tanzim etme noktasında bir sıkıntı oluyorsa, bir anlaşmazlık oluyorsa bu elbette yine anayasa ve kanunlar içerisinde çözümlenecektir. Yani bu sonu mutlaka bir çatışma ile bitecek bir kavga, anlaşmazlık değil, sadece yetki ve sorumlulukların nerede durup nerede başlayacağı konusudur."

"Asker başkasının askeri değil, bizim askerimiz"

Türkiye'nin bugün kurumlar arası ilişkiler açasından iyi bir noktada olduğunu vurgulayan Arınç, şunları kaydetti:

"Biz bugün çok şükür iyi bir noktadayız. Yani Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücü çok önemli. Bu Türkiye'nin geleneksel bir gücüdür. Biz ordu millet diye isimlendirilen bir gelenekten geliyoruz. Kendi çocuklarımız, Mehmetçiklerimiz peygamber ocağı diye bildiğimiz askerlik görevini yapmak üzere... Ama hiç bir zaman ülkeyi askerler yönetmiyor, yönetmemeli demokrasilerde. Bu sivil hükümetlerin işidir. Seçilmiş hükümetler Türkiye'nin veya kendi ülkesinin ekonomisiyle, eğitimiyle, sağlığıyla, enerji hizmetleriyle ilgilenir. Askerin de görevi hem yurt savunmasıdır hem de dış güvenliğin sağlanmasıdır. Türkiye'de bu konuda bir tartışma yok, ama geçmişten kalan bazı tortular, geçmişten kalan bazı çekişmeler ve Türkiye de maalesef çok açık iki darbe onun yanında da postmodern darbeler yaşandığı için acabalar herkesin kafasında yer ettiğine göre zaman zaman o acabalar dile getiriliyor, olabilir. Ama ben Türkiye'de her şeyin yerli yerine oturduğunu ve demokratikleşme sürecinde de bunu daha çok özümsediğimizi düşünüyorum. Asker başkasının askeri değil, bizim askerimiz, bizim ordumuz. Onu Türk milleti büyük bir güvenle bağrına basıyor. Çünkü o ülkemizin bağımsızlığının, savunmasının temelidir, çok önemli bir görev yapıyor. Ama onun hiçbir zaman ülkeyi yönetmek, hatta sivil yönetimleri devirmek noktasında da o gözle baktığını düşünmüyoruz. Artık Türkiye o eski darbeler geleneğinden çıktı, demokratik, özgürlükçü bir hukuk devleti olarak anayasada belirlendiği gibi bu hedefe doğru büyük bir süratle gidiyor."

Son zamanlardaki gelişmeleri herkesin anlayışla karşıladığını düşündüğünü ifade eden Arınç, "Sayın Genelkurmay Başkanımız veya Türk Silahlı Kuvvetlerinin üst kademesinde görev almış bütün komutanlarımızın demokrasiye bağlılığından zerre kadar şüphemiz yok. Son yapılan operasyonlar bir yargı operasyonudur. Sonunda savcıların hakimlerle birlikte yasal çerçeve içinde yürüttüğü operasyonlardır. Bunlara ne benim ne bir başkasının müdahale etmesi de söz konusu değildir. Türkiye demokratikleştikçe bu tür sıkıntıları biraz yaşayacak ama sonradan her şey çok daha mükemmel hale gelecek" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap