17 °C

Konsolosluklarda 'sarı toz' alarmı

İstanbul'da başkonsolosluklara zarf içinde gönderilen "sarı toz" polisi alarma geçirdi. İstanbul Emniyeti, zarfların kim tarafından ve nereden gönderildiğini tespit etmek amacıyla inceleme başlattı

Konsolosluklarda 'sarı toz' alarmı

İSTANBUL - Almanya, Kanada ve Belçika Başkonsolosluklarına içinde sarı renkli toz bulunan zarf yollandı. AFAD ekipleri, Almanya, Kanada ve Belçika Başkonsolosluklarında inceleme yapıyor.

Başkonsolosluk görevlilerin durumu bildirmesi üzerine polis alarma geçti. İlk olarak Levent'teki Kanada Başkonsolosluğu'na gelen AFAD görevlileri özel kıyafetle içeri girerek inceleme başlattı.

Aynı ihbarların Almanya ve Belçika Başkonsolosluklarına da gelmesi üzerine o noktalara da ekipler gönderildi. İncelemeler devam ediyor. 

AFAD'dan açıklama

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kanada'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda açılan bir zarfla ilgili, "Başkonsolosluktan alınan bilgiye göre zarfı açan 1 kişi doğrudan, aynı ortamda bulunan 6 kişi ise dolaylı olarak maddeye maruz kaldı. İstanbul İl AFAD KBRN ekibince alınan numunelerin güvenliği sağlandı ve Ankara'da Hıfzıssıhha laboratuvarlarında incelenmek üzere Sağlık Bakanlığı ekiplerine teslim edildi" bilgisini verdi. 

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Kanada'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda açılan bir zarfın içinden sarı renkte toz maddesi çıkması üzerine AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyoloji ve Nükleer (KBRN) ekiplerinin hızla olaya müdahale ettiği belirtildi. 

KBRN ilk müdahale ekiplerinin olay yerine intikali sırasında, AFAD Merkez KBRN Ekibi koordinasyonu sağlayarak konsolosluk yetkililerine alınması gereken ilk tedbirler hakkında bilgi verdiği vurgulanan açıklamada, olay yerine ulaşan İstanbul İl AFAD KBRN ekiplerinin, şüpheli zarfı prosedürlerine uygun olarak gerekli işlemlere tabi tuttuğu ifade edildi. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"Zarfın açıldığı odanın havalandırma sistemi kapatılarak maddeyle temasa geçmiş olabilecek kişilerin kattan ayrılmamaları sağlandı, çapraz kontaminasyon engellendi. Başkonsolosluktan alınan bilgiye göre zarfı açan 1 kişi doğrudan, aynı ortamda bulunan 6 kişi ise dolaylı olarak maddeye maruz kaldı. Olay yerine ulaşan KBRN İlk Müdahale Ekipleri numune alma işlemini tamamladı, alan ve kişi dekontaminasyon işlemleri ise devam ediyor. 

Olay yerinde hazır bulunan UMKE Ekipleri, madde ile temasa geçmiş olabilecek kişilere gerekli tıbbi desteği sağlamaktadır. İstanbul İl AFAD KBRN ekibince alınan numunelerin güvenliği sağlandı ve Ankara'da Hıfzıssıhha laboratuvarlarında incelenmek üzere Sağlık Bakanlığı ekiplerine teslim edildi."

Emniyet inceleme başlattı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Kanada, Belçika ve Almanya başkonsolosluklarına zarfların kim tarafından ve nereden gönderildiğini tespit etmek amacıyla inceleme başlattı. 

Kanada, Belçika ve Almanya'nın İstanbul başkonsoloslukları, sabah saatlerinde açtıkları zarfların içinden sarı renkte toz madde çıkması üzerine, durumu polise bildirdi. 

Buralara gelen İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, şerit çekerek önlem aldı. Başkonsolosluklara, İstanbul İl AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyoloji ve Nükleer (KBRN) ile Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri de geldi.  

Diğer konsolosluklar da önlem aldı  

Bu olay üzerine İstanbul'daki diğer başkonsolosluklar da önlem aldı.  

Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileri, şu aşamada sadece gelen zarflara dokunmama, elden zarf almama kararını uygulamaya koydu. Konsolosluğa gelen zarfların ayrı ayrı kutulara alındığı belirtildi. Yetkililerin alınacak önlem üzerinde henüz karara varmadığı öğrenildi. 

İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nun da olayın ardından binaya gelen paketleri ek güvenlik kontrolünden geçirdiği kaydedildi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap