Kredi kartı aidatları kaosuna çözüm çağrısı

Tüketiciler Birliği, aidatlar konusundaki yaşanan kaosa son verilmesini istiyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ADANA - Her bankanın kendi prosedürlerine göre uyguladı kredi kartı aidatlarının sıkıntısı sürüyor. Tüketici örgütleri bu konuda bakanlığın somut adım atmasını ve son sözü söylemesini bekliyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının, kredi kartı aidatları konusunda tüketici örgütlerinin tepkisini, BDDK'nın tavsiyesi ile Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü'nün tavırlarını dikkate alması gerektiğini belirterek, "Bakanlık, bankalarca yılan hikayesine döndürülen kart aidatlarında son sözü söylemeli" dedi. Kaya, kredi kartı aidatları konusunda son zamanlarda yapılan açıklamalarda tüketicinin haklı olduğunun görüldüğünü belirterek, bankaların 'yeni kılıf arayışlarının' ise tüketicinin haklılığını pekiştirdiğini söyledi.

Kaya, "Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 4077 sayılı Kanunun 6. maddesini işler hale getirmelidir. 6. madde, sözleşmelerde haksız şartları düzenlemekte olup, tüketicilerle müzakere edilmeden hazırlanan standart sözleşmelerdeki aidat hükmünün geçersiz olduğunu belirtmektedir. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerinin yürütülmesi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın uhdesinde olup, tüketici acilen çözüm beklemektedir" yorumunu yaptı.

Kaya, bankacılık sektörünün "aidat alamazsak, başka bedellerle açığı kapatırız, aidat alamazsak kart vermeyiz" şeklindeki ifadelerinin bankaların müşterilerine bakış açılarını net olarak ortaya koyduğunu ifade ederek, "Bu durum bankaların kredi kartları sayesinde tüketicinin cebine girmeye çalıştıklarını göstermektedir. Sanayi ve Ticaret Bakanımızdan yasa ve yargı hükümlerini dikkate alarak kredi kartı aidatları konusunda yaşanan kaosa (dur) demesini bekliyoruz" diye konuştu.

Etiketler