21 °C

Kremlin'den bir açıklama daha

Kremlin Sözcüsü Peskov, Rus Büyükelçi Karlov'un öldürülmesi sonrası yaptığı açıklamada, saldırının iki ülke arasındaki ilişkiyi hedef aldığını ifade etti.

Kremlin'den bir açıklama daha

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırı sonucu öldürülmesi ile Moskova ve Ankara arasındaki normalleşme sürecinin ve Suriye'de siyasi çözüm çabalarının engellenmesinin amaçlandığını söyledi. Kremlin'den yapılan ilk açıklamada sürecin takip edildiği belirtilmişti.

Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, "Karlov'un öldürülmesi ile hem iki ülke arasındaki normalleşme sürecinin, hem de Suriye'de siyasi çözüme ulaşmak için Rusya ve Türkiye'nin çabalarını pekiştirmesinin engellenmesi amaçlanıyor." dedi.

Saldırının arkasında kimlerin olduğunun soruşturma sonucunda ortaya çıkacağını ifade eden Peskov, "Rus uzmanlar şimdi Ankara'da. Dün devlet başkanları ortak araştırma yapılması konusunda anlaşmıştı. Sabırlı olalım ve uzmanların araştırmalarını tamamlamasını bekleyelim." şeklinde konuştu.

'Planlı bir provokasyon'

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko da, güvenlik güçlerinin Rus uzmanların da katılımı ile saldırının sorumlularını bulmak için mümkün olan her şeyi yapması gerektiğini, bunun "onur meselesi" olduğunu belirtti.

Matvienko düzenlediği basın toplantısında, "Karlov'un öldürülmesi Rus-Türk ilişkilerinin normalleşmesine karşı planlı bir provokasyon." ifadelerini kullandı.

Teröre karşı ortak mesajTeröre karşı ortak mesaj

Rus heyet Ankara'ya geldiRus heyet Ankara'ya geldi

Rus büyükelçinin adı sokağa ve sanat merkezine verilecekRus büyükelçinin adı sokağa ve sanat merkezine verilecek

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.