17 °C

Rus heyet Ankara'ya geldi

Büyükelçi Karlov'a yapılan saldırı sonrası gelişmeleri takip etmek üzere aralarında savcı, otopsi görevlisi ve psikoloğun da olduğu bir heyet başkente iniş yaptı.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin süreci Türk yetkililerle birlikte yürütmek üzere, yaklaşık 18 kişiden oluşan bir heyet Ankara'ya geldi.

Rusya'dan gelen ve Esenboğa Havalimanı'na inen uçakta, bir savcı, iki güvenlik ateşesi, Acil Durum Bakanlığı yetkilileri, adli tıp yetkilileri ve psikologlardan oluşan yaklaşık 18 kişi olduğu öğrenildi.

Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili de saldırıyı soruşturacak ortak komisyonda istihbarat ve içişleri yetkililerinin olacağını belirtti.

Rus heyet Adli Tıp Kurumuna geldi

Silahlı saldırı sonucu öldürülen Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un otopsi işlemine, Türk ve Rus yetkililer katılıyor.

Büyükelçi Karlov'un cenazesinin Keçiören'deki Adli Tıp Kurumuna getirilmesinin ardından, saldırıya ilişkin soruşturmayı Türk makamlarıyla yürütmek üzere Ankara'da bulunan Rus yetkililer de minibüsle Adli Tıp Kurumuna geldi.

Adli Tıp Kurumundaki otopsi işlemine, "Minnesota Protokolü" çerçevesinde, Türk ve Rus yetkililer de katılıyor. Otopside, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen de yer alıyor.

Ortak komisyon kurulacak

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen fotoğraf sergisinde, açılış konuşmasını yaptığı sırada, silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden Rus Büyükelçi Andrey Karlov'un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturma sürecini Türk yetkililerle birlikte yürütecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Putin arasında dün yapılan telefon görüşmesinde, Karlov'un cenazesinin Rusya'dan gönderilecek uçakla aldırılması ve soruşturmanın müşterek yürütülmesinde iki ülkenin mutabık kaldığı açıklanmıştı.

Bakan Çavuşoğlu da, Rus uzmanların Türkiye'ye geleceğini, oluşturulacak ortak heyetle soruşturmanın birlikte yürütüleceğini kaydetmişti.

Rus büyükelçinin adı sokağa verilecekRus büyükelçinin adı sokağa verilecek

Moskova'da teröre karşı ortak mesajMoskova'da teröre karşı ortak mesaj

Rus Büyükelçi Karlov'un cenazesi Adli Tıp'a getirildiRus Büyükelçi Karlov'un cenazesi Adli Tıp'a getirildi

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap