0 °C

Kuru meyve standartları İzmir’de belirlenecek

Dünyada kuru meyve standartlarını belirleyen Birleşmiş Milletler Kuru ve Kurutulmuş Ürünler Uzmanlar Çalışma Grubu toplantısı ilk kez İzmir’de gerçekleştiriliyor. Toplantının sonuçları tüm dünya piyasalarını şekillendiriyor

Kuru meyve standartları İzmir’de belirlenecek

SEDAT ALP - İZMİR

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incir, kuru kayısı ve kuru üzüm gibi ürünlerin uluslararası ticaretinde esas alınan kalite standartlarının belirlenmesinde dünyanın otorite kuruluşu olan Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (BM/AEK) Kuru ve Kurutulmuş Ürünler Uzmanlar Çalışma Grubu toplantısı İzmir’de gerçekleştiriliyor. 

Ekonomi Bakanlığı ve Ege İhracatçı Birlikleri işbirliğinde İzmir’de ağırlanan BM/AEK Kuru ve Kurutulmuş Ürünler Uzmanlar Çalışma Grubu Türkiye’de ilk kez toplandı. İzmir Hilton Oteli’nde 5 gün sürecek toplantının açılışında konuşan Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, Türkiye’nin coğrafi konumu sayesinde oluşan farklı iklime sahip bölgelerinde çok çeşitli kuru ve kurutulmuş ürün yetiştirme imkânına sahip olduğunu kaydetti. Yıldırım, “Özellikle kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, ve fındık söz konusu olduğunda, ‘Türkiye Markası’nın daha da belirgin bir şekilde ortaya çıktığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz” dedi. 

Türkiye’nin, dünya fındık üretiminin yüzde 70’ini, kuru incir üretiminin ise yüzde 56’sını karşıladığını anlatan Yıldırım, kuru üzümde ise, dünya üretiminin yaklaşık dörtte birinin Türkiye’de yapıldığını, bütün dünyada ithal edilen kuru kayısıların ise yüzde 81’inin Türkiye menşeli olduğunu kaydetti. Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Ekonomi Bakanlığı olarak Türk ürünlerinin uluslararası pazarlardaki haklı itibarının korunması ve bunun sürdürülebilir kılınması adına BM/AEK’nın çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Nitekim Bakanlığımızın Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü, ihracatta ve ithalatta kalite standartlarının uygulanması ve tarım ürünlerinin kalite kontrollerini düzenlemekle görevli olan birimimiz ve bu toplantıya da Bakanlığımız adına katkı sağlayacaklar.” 

Ege Bölgesi’nin yıllık gerçekleştirdiği 18 milyar dolar ihracatının yüzde 25’ini tarım ürünlerinin oluşturduğunu ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, fındık dışında 1.5 milyar dolara ulaşan Türkiye kuru ve kabuklu meyve ihracatının yüzde 62’sinin Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyeleri tarafından gerçekleştirildiğini dile getirdi. Son yıllarda tüm dünyada sağlıklı tüketim bilincinin yükselen değer olduğuna vurgu yapan Ünlütürk, “Sağlıklı tüketim bilinci kapsamında talebi giderek artmakta olan kuru meyve ürünlerinin çeşitlendirilmesi ve üretim hacminin artırılmasının yanında, üreticilerin zirai ilaç kalıntısı içermeyen daha sağlıklı ve kaliteli ürün üretmelerini sağlamak amacıyla çalışmalar yapmaktayız. Ülkemiz kuru meyve sektöründe dünyanın en gelişmiş teknolojik ve hijyenik altyapı ve şartlarını taşıyan işletmelere sahip. Ayrıca, ürünlerimizle ilgili Ar-Ge çalışmaları yürütmekte olan araştırma istasyonlarımız da uzun yıllardır faaliyet gösteriyor” şeklinde konuştu. 
Ekonomi Bakanlığı sürece katkı vermeye hazır 

Normalde her yıl İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan ve ürünlerin uluslararası kalite standartlarının belirlendiği Uzmanlar Çalışma Grubu Toplantısı’nın, bu yıl ilk kez Ekonomi Bakanlığı’nın girişimiyle Türkiye’de düzenlendiğini belirten Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Dr. Mehmet Karabay, BM/AEK Kuru ve Kurutulmuş Ürünler Uzmanlar Çalışma Grubu kararlarının küresel piyasalarda çok etkili olduğunu, Ekonomi Bakanlığı olarak BM/AEK’nin karar alma süreçlerine katkı koymaya hazır olduklarını kaydetti.

Uluslararası kuruluşlardan 60’tan fazla delege var 

29 Haziran - 3 Temmuz 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek organizasyona dünyanın yaklaşık 20 ülkesinden ve gıda ile ilgili uluslararası kuruluşlardan 60’tan fazla delege katılıyor. Bunlar arasında ABD, Şili, Güney Afrika, Almanya da dahil olmak üzere, kuru ve kurutulmuş ürünlerin üretiminde, ihracatında ve ithalatında önemli paya sahip ülkelerden gelen delegasyonların yanı sıra Uluslararası Kabuklu ve Kuru Meyve Konseyi (INC) ile OECD temsilcileri de bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.