9 °C

Lahor metrobüsüne Türk damgası

Lahor metrobüsüne Türk damgası

İSTANBUL - Pakistan'ın sanayi ve tarım merkezi Pencap eyaletinin Başkenti Lahor'da, günde 110 bin yolcu taşınması planlanan metrobüsün projesi ve inşaat işinin bir kısmı Türk şirketlerince gerçekleştirildi.

Yapılan açıklamaya göre, Pakistan'ın en önemli eyaleti olan, tarım ve sanayinin lokomotifi Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da açılan ve 11 ay gibi kısa sürede tamamlanan metrobüsün projesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım AŞ tarafından yapıldı.

Günde 110 bin yolcu taşıması planlanan ve 27 kilometre uzunluğundaki metrobüs hattının inşaatının bir kısmı ise Albayrak Holding tarafından tamamlandı.

Şirket, Lahor metrobüsünün 8 yıllık işletme ihalesini de kazandı. 18 metre uzunluğunda ve 170 yolcu kapasiteli 45 araçla hatta çalışacak olan Albayrak Holding, bu yatırım için 16 milyon dolar yatırım yaptı. Ayrıca, Lahor şehir içi taşımacılığında da yer alan Albayrak Holding, 4 hat üzerinde işlettiği 100 şehir içi otobüsü için ise 12 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi.
 

Lahor metrobüs işletmesinin yarın yapılacak açılışına, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Pakistan eski başbakanlarından Navaz Şerif ve Pencap Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif de katılacak. Açılış töreninde, İBB Başkan Vekili Ahmet Selamet, Albayrak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak ile İcra Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak da hazır bulunacak.

Bu arada, 12 milyonluk nüfusuyla Pakistan'ın en kalabalık ikinci şehri konumunda olan Lahor'un katı atık toplama ihalesini de üç Türk firması aldı. İkiye bölünen şehrin 6 milyonluk kısmının katı atık toplama ihalesi 145 milyon dolara, 6 milyonluk diğer yarısının katı atık toplama ihalesi de 165 milyon dolara alındı. Bu Türk şirketleri, Lahor'da 7 yıl boyunca günde 2 bin 700'er ton katı atık toplayacak.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.