6 °C

Likidite mutualizmi

Serhan YENİGÜN

Likidite mutualizmi

ABD ekonomisi ilk çeyrekte %2,9 küçüldü, piyasalar üzülmek yerine neredeyse kutluyor. Nedenini artık ezberledik. ABD’de ekonomi ne derece zayıfsa Fed o derece destek vermek zorunda ve Fed’in destek vermesi ya yeni likidite enjeksiyonu ya da düşük faiz ortamının uzatılması demek. Özetle, gevşek parasal koşullar daha uzun süre devam edecek demek. Bu da, küresel piyasalarda faaliyet gösteren fonların rahatça hareket edebileceği bir ortam sunuyor. Özellikle, gelişmiş ülkelere görece daha yüksek faiz getirisi (risksiz ya da düşük riskli getiri) sunan gelişmekte olan ülkeler bu durumda hem sıcak paranın ilgi odağında kalan hem de bu ortamdan en yüksek faydayı sağlayan ülkeler oluyor.

Likidite odaklı bu mutualist ilişkinin en azından 2015’in ikinci yarısına kadar devam edeceğini sanıyorum. Hatta bu dönemde, 2010’un sonlarından bu yana yaklaşık olarak üç buçuk senedir gelişmiş ülke borsalarının ve MSCI Dünya Endeksi’nin altında performans gösteren gelişmekte olan ülke borsaları görece biraz daha güçlü bir görünüm sergileyebilirler. Ancak, bu göreceli pozitif performansın mutlak getiri sağlayıp sağlamayacağı konusunda net olamıyorum.

Konuya BIST cephesinden bakarsak öncelikle şunu belirtmek gerekiyor. Dolar bazında BIST, MSCI Dünya ve GOÜ endekslerine görece sadece 2013 Mayıs – 2014 Mart arasında 10 ay kadar zayıf kaldı. Son üç ayda ise BIST’in görece güçlenmeye başladığını görüyoruz. Analist değerlemeleri mevcut faiz oranları ve mali performans beklentileri ile bakıldığında BIST 100 Endeksi için çok da cazip getiri potansiyelleri sunmuyor. Bu durumda, göreceli güçlü kalma hali ya kur değişimleri sayesinde olacak ve USD/TL gerileyecek, ya yurtdışına sert satışlar gelirken biz yatay kalacağız, ya da analistler yanılacak ve BIST’te 90 – 100 bölgesine yönelim göreceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında bu konuda öngörülebilirlik artabilir. Ayrıca, Irak ve Ukrayna meselelerinin barışçıl çözümlere doğru ilerlemesi gerekiyor, aksi halde jeopolitik riskler finansal parametreleri etkisi kılmayı sürdürecek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.