17 °C

Maden ocağında göçük!

Nevşehir'in Gümüşyazı köyündeki maden ocağında meydana gelen göçükte ilk belirlemelere göre, 1 kişi öldü 13 kişi yaralandı

Maden ocağında göçük!

NEVŞEHİR - Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlı Gümüşyazı köyündeki maden ocağında göçük meydana geldi. İlk belirlemelere göre, 1 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, yaptığı açıklamada, Avanos ilçesine bağlı Büyükayhan köyü yakınlarında özel bir şirkete ait kömür madeninde gaz sıkışması nedeniyle patlama ve ardından göçük meydana geldiğini ifade etti.

Olay sırasında kömür ocağında 14 kişinin bulunduğunu belirten Ceylan, şu bilgileri verdi:

"Olayda bir işçi hayatını kaybetti. Göçük sırasında ocakta bulunan 13 işçimizi de hastanelere sevk ettik. Müşahede altındalar. Vücudunda yanık olan iki işçi Ankara'ya sevk edilecek. İşçilerimizin çoğu ayakta tedavi ediliyor. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı."

"Çalışmalarını uygun bulmadığımız bir ocak"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da 4. Kayseri Mobilya Fuarı'ndan ayrılırken, gazetecilerin soruları üzerine, vefat eden işçiye Allah'tan rahmet diledi.  Maden ocağının Maden İşleri Genel Müdürlüğünce kapatılmış bir ocak olduğunu belirten Yıldız, şunları kaydetti:

"Çalışmalarını şartlarından dolayı uygun bulmadığımız bir ocak. Türkiye'de yaptığımız denetimlerde özellikle iş güvenliğiyle ilgili yapılan denetimlerde 114 maden ocağını kapattık. Bu da onlardan biriydi. Maden İşleri Genel Müdürlüğümüzden 3 kişilik heyet olay yerine gidiyor.

Eğer maden ocağındaki eksiklikleri gidermek üzere yapılan bir çalışma ise bunu biz makul görürüz. Yok orada kömür üretimi yapmak için bizden izinsiz girdilerse bunun müeyyidelerinin ağır olduğunu söylemeliyiz. Bu heyetin yapacağı incelemenin ardından belli olacak."

Yıldız, bir ocağın kapatılmasıyla ilgili rapor verdiklerinde, eksikler giderilmeden ocağa girilmesinin tehlikeli olduğunu da belirttiklerini, her bir işçinin sağlığından mesul olduklarını bildiklerini kaydetti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap