5 °C

Marmara bayramı sıcak geçirecek

Bayram boyunca sıcaklıklarının 30 derece ve üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

Marmara bayramı sıcak geçirecek

BURSA - Ramazan Bayramı'nın kutlanacağı 3 gün boyunca Marmara Bölgesi'nde hava sıcaklıklarının 30 derece ve üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, bugün ve yarın hava sıcaklıkları 26-28 derece arasında olacak Bursa, Balıkesir ve Çanakkale'de havalar 8 Eylül Çarşamba gününden itibaren ısınacak.

Ramazan Bayramı'nın kutlanacağı perşembe, cuma ve cumartesi günleri bölgede, hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerine çıkarak 32 dereceye kadar ulaşacak. Bayram süresince hava az bulutlu ve sıcak geçecek.

Bursa ve Balıkesir'de bayramda en yüksek sıcaklığın 32, İstanbul ve Çanakkale'de ise 30 dereceye ulaşması bekleniyor.

Bayramın üçüncü gününden itibaren bulutlanma artacak ve referandumun yapılacağı 12 Eylül Pazar günü sıcaklıklar, mevsim normallerinin altına inecek. Tahminlere göre bölge, pazar gününü yağışlı geçirecek.

Doğu Karadeniz yağışlı

Arefe ve bayramın ilk iki günü hava Doğu Karadeniz bölgesinde yağışlı diğer bölgelerde az bulutlu açık geçecek. Bayramın son günü yurt genelinde hava açık olacak.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Marmara'nın doğusu ile Karadeniz kıyılarında görülen sağanak yağışların, yarın Karadeniz, İç Anadolu ile Afyon, Kütahya, Kocaeli, Sakarya ve Isparta çevrelerinde devam edeceğini söyledi.

Yarınki yağışların Zonguldak ve Bartın civarında kuvvetli olmasının beklendiğini ifade eden Çağlar, "Hava sıcaklığı; yarın Karadeniz, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde, çarşamba günü Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 3 ila 5 derece azalacak. Sıcaklıklar çarşamba günü Marmara ve Ege'de, bayram süresince ülke genelinde tekrar artarak mevsim normalleri üzerinde seyredecek" dedi.

Mehmet Çağlar, arefe günü ve bayram boyunca beklenen hava durumuna ilişkin şunları söyledi:

"8 Eylül Çarşamba gününe gelen Arefe günü; Doğu Karadeniz bölgesi ile Kars ve Ardahan çevreleri sağanak yağışlı diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek.

Bayramın birinci günü; Doğu Karadeniz kıyılarında Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin ile Ardahan çevreleri kısa süreli sağanak yağışlı, diğer yerler açık ve az bulutlu olacak.

Bayramın ikinci günü; Marmara bölgesinin parçalı bulutlu, Doğu Karadeniz kıyılarının sağanak yağışlı, öteki yerlerin az bulutlu ve açık geçmesini bekliyoruz.

Bayramın son günü ise bütün bölgelerimizin az bulutlu ve açık, akşam saatlerinde Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale çevrelerinin sağanak yağışlı olacağını tahmin ediyoruz."

Referandum'da hava yağışlı

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Anayasa değişikliğine ilişkin referandumun yapılacağı 12 Eylül 2010 Pazar günü de yurdun batı bölgelerinin yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceğini belirtti.

Çağlar, Marmara, Ege ve batı Karadeniz bölgelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar beklendiğini söyledi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.