11 °C

Mavi Marmara İskenderun Limanı'nda

"Gazze" gemisinin de "Söndüren 7" römorkörünün eşliğinde öğle saatlerinde Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

Mavi Marmara İskenderun Limanı'nda

İSKENDERUN- İsrail'in 31 Mayıs'ta Gazze yardım filosuna düzenlediği operasyon sonrasında el koyduğu 3 Türk gemisinden "Mavi Marmara", "Ocean Ergün" römorkörü eşliğinde Hatay'ın İskenderun Limanı'na geldi.

İsrail'in Hayfa Limanı'ndan önceki gün hareket eden "Ocean Ergün" römorkörünün çektiği "Mavi Marmara" için limanda geniş güvenlik önlemleri alındı.

Kaptan köşkündeki bir camın üzerinde kurşun izlerinin görüldüğü gemiye, liman çalışanlarının dışında hiç kimse alınmadı.

Bu arada, İHH yetkililerinin de limanda açıklama yapacakları belirtildi.

"Doğançay 20" römorkörünün çektiği "Defne-Y" gemisi dün gece gelmişti.

9 Ağustos Pazartesi günü savcılık ve ilgili yetkililer tarafından inceleneceği, sigorta ve eksper firmalarının da hasar tespiti yapacağı, Birleşmiş Milletler heyetinin de incelemelerde bulunacağı bildirildi.

 

Gazze de Liman'a geldi

İsrail'in 31 Mayıs'ta Gazze yardım filosuna düzenlediği operasyon sonrasında el koyduğu 3 Türk gemisinden "Gazze" de İskenderun Limanı'na geldi.

Vahşetin izlerinin görüldüğü belirtilen "Mavi Marmara" gemisinin ardından limana yaklaşan "Gazze" gemisine, "Söndüren 7" römorkörünün eşlik ettiği gözlendi.

"Mavi Marmara" gemisi limana yanaştığında bir süre dışarıdan inceleme yapıp limandan ayrılan İskenderun Cumhuriyet Savcısı Mustafa Özcan da tekrar rıhtıma gelerek, incelemelerini sürdürdü.

Savcı Özcan, incelemeleri sırasında, olay sırasında gemide bulunan TRT muhabiri Elif Akkuş'un da bilgisine başvurdu.

İskenderun Limanı'na gelen 3 gemiye de görevliler dışında hiç kimse alınmıyor.

Soruşturmada Türkiye'yi Sanberk temsil edecek

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'in Mavi Marmara baskınını soruşturacak kurula Türkiye'den eski Dışişleri Müsteşarı ve Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Başkanı Özdem Sanberk'i tayin etti.

Reuters ajansının haberine göre, Yeni Zelanda'nın eski Başbakanı Geoffrey Palmer'ın başkanlık edeceği, yardımcılığını görevini Juan Manuel Santos'a devredecek Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe'nin üstleneceği kurulda İsrail'i de eski dışişleri yetkilisi Joseph Ciechanover temsil edecek.

İlk toplantısını 10 Ağustos'ta yapacak soruşturma komisyonunun ilk raporunu gelecek ayın ortalarında sunması bekleniyor.

BM yetkilileri, heyetin, baskının koşullarını inceleyeceğini, ayrıca tarafların kendi soruşturmalarının sonuçlarını gözden geçireceğini ve gelecekte benzer olaylardan kaçınmanın yollarını değerlendireceğini belirtiyor.

Halihazırda kendi askeri soruşturmasını tamamlayan İsrail, ülkesinde olayla ilgili olarak sivil soruşturma başlatmış, nihayetinde BM soruşturmasına katılmayı kabul etmişti.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.