9 °C

MB'nin yeni başkanı Erdem Başçı

Piyasalarda Durmuş Yılmaz'ın yerine gelecek olan başkan için en büyük aday olarak Başçı'nın ismi geçiyordu.

MB'nin yeni başkanı Erdem Başçı

İSTANBUL - Merkez Bankası Başkanlığı'na Erdem Başçı atandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başçı'nın Merkez Bankası başkanlığına atanmasına ilişkin kararnameyi onayladı.

Piyasalarda Durmuş Yılmaz'ın yerine gelecek olan başkan için en büyük aday olarak Başçı'nın ismi geçiyordu.

Dünya Gazetesi'nin internet sitesi www.dunya.com okurları arasında yaptığı anketin sonucuna göre, Merkez Bankası Başkanlığı için öne çıkan isim, MB Başkan Yardımcılarından ve Para Politikası Kurulu Üyesi Erdem Başçı idi. Ankete katılan okurların yüzde 33.51'i oyunu Erdem Başçı'dan yana kullanmıştı.

Başçı'nın özgeçmişi

Merkez Bankasının yeni başkanı Erdem Başçı, 1966 yılında Ankara'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini TED Ankara Koleji'nde 1983 yılında tamamladı.

ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden 1987 yılında yüksek şeref derecesiyle mezun olan Başçı, Bilkent Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisans Programı'nı 1989 yılında birincilikle bitirdi.

Bilkent Üniversitesi'nden iktisat dalında yüksek lisans (1990) ile ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi'nden iktisat master (1993) derecelerini aldıktan sonra, Bilkent Üniversitesi'nden iktisat doktoru (1995) unvanını elde eden Başçı, 1995–2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

1999 yılında doçent unvanını kazanan Başçı, Para İktisadı, Finansal İktisat, Makro İktisat Kuramı ve Matematiksel İktisat konularında araştırma yaptı ve ders verdi.

Başçı, İngiltere'deki York Üniversitesi'nde 1999 yılında misafir öğretim üyesi olarak dersler verdi ve uluslararası kongrelerde çok sayıda tebliğ sundu.

Başçı'nın akademik çalışmaları, Oxford Economic Papers, Journal of Banking and Finance, Journal of Economic Dynamics and Control ve Journal of Mathematical Economics gibi dergilerde yayınlandı.

Erdem Başçı'nın ayrıca Springer-Verlag ve Palgrave gibi yayınevleri tarafından basılmış kitaplarda yer alan ortak çalışmaları ve Türkiye ekonomisi üzerine yayınlanmış çalışmaları da bulunuyor.

9 Ekim 2003 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına getirilen Başçı, 10 Ekim 2008 tarihinde aynı göreve yeniden atanmıştı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.