Meclis Başkanı'ndan Papa'ya eleştiri

TBMM Başkanı Çiçek, Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili ifadelerine ilişkin "Bunları sıfatlarına ve makamlarına yakıştırmıyoruz" dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Moskova'da bir haber ajansını ziyaret ederek basın toplantısı düzenledi.

Çiçek, 1915 olaylarıyla ilgili, tarihte yaşanmış her olayın bir an önce ortaya çıkarılmasını her zaman arzu ettiklerini ve buna katkıda bulunacaklarla işbirliğine hazır olduklarını bildirdi. "Biz tarihle yüzleşmeye hazırız" diyen Çiçek, Birinci Dünya Savaşı'nın dünyanın en sıkıntılı dönemi olduğunu, 20 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Cemil Çiçek, "Biz bu acıların tamamını paylaşıyoruz ama diğer acıları bir tarafa bırakıp sadece 'acıyı Ermeniler çekti' şeklindeki bir yaklaşım son derece istismarcı bir yaklaşımdır" ifadelerini kullandı. Tarihte yaşanmış acılardan husumet çıkarılmaya ve bir politika oluşturmaya çalışılması halinde dünyanın daha da yaşanmaz bir hale geleceğini vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti:

"Yaşanan acılardan husumet çıkarmak ve bundan bir politik çıkar elde etmek söz konusu olacaksa, Avrupa Birliği’ni (AB) izah edemezsiniz. Çünkü yüzyıl savaşlarını yapmış olanlar, bugün AB’nin omurgasını oluşturuyor. Geçmişte savaş yapmış olanlar bugün fevkalade dostane ilişkiler içinde. O nedenle yaşanan acıları, barışı ve işbirliğini engelleyecek ve toplumlar arasında nefret söylemlerine, ayrımcılığa imkan verecek politikalara itibar edilmemesi lazım."

TBMM Başkanı Çiçek, soykırım kavramının hukuki bir tanım olduğunu ve soykırımın bilimsel olarak ve hukuken ispat edilmeden, bir toplumun suçlanmasının ahlaki ve hukuki olmadığını belirterek, bunun barışa katkı sağlamayacağının altını çizdi.

Din adamı konumunda olan kişilerin daha barışçıl söylemler yerine, ayrımcı, gerçeklerle bağdaşmayan, tek yanlı tutumlarının kabul edilemeyeceğini söyleyen Çiçek, "Hele hele ayrımcılığın, ırkçılığın ve aşırıcılığın ivme kazandığı günümüz dünyasında bu tür tek taraflı ve adil olmayan, barışa katkı sağlamayan söylemler yeni yanlışların da kaynağını oluşturur. Biz bunları asla tasvip etmiyoruz, doğru bulmuyoruz. Sıfatlarına ve makamlarına yakıştırmıyoruz" şeklinde konuştu.  

Gayrıresmi heyetin Kırım'a gitmesi

Kırım Tatarlarına yapılan baskılara da değinen Çiçek, bu konuları Rus yetkililerle konuştuklarını, bu hususların açığa kavuşması bakımından gayrıresmi bir heyetin bölgeye gitmesinin faydalı olacağı şeklinde bir yaklaşımları olduğunu dile getirdi.

"Dağlık Karabağ'daki haksı ve hukuksuz işgal sona ermeli"

Dağlık Karabağ ve haksız olarak işgali devam eden bu topraklarla ilgili Türkiye'nin tutumunun belli olduğunu vurgulayan Çiçek, şunları kaydetti:

"Biz her platformda fırsat buldukça bu haksızlığı dile getirmeye çalışıyoruz. Minsk Grubu maalesef istenilen çabayı istenilen süratte göstermiyor. O gün ana rahminde olan çocuk bugün 22-23 yaşına geldi. Bu kadar zamandır işgal sürüyor. 1 milyondan fazla insan yerinden yurdundan edilmiş vaziyette, ama maalesef uluslararası toplumda bu konuda çifte standart olduğunu görüyoruz.

Etiketler