7 °C

Meclis, eylüle kadar tatile giriyor

TBMM, Üretim Reformu Paketi görüşmelerinin tamamlanmasının ardından eylüle kadar tatile girecek.

Meclis, eylüle kadar tatile giriyor

TBMM'nin kamuoyunda "Üretim Reformu Paketi" olarak bilinen kanun tasarısını yasalaştırmasının ardından tatile girmesi bekleniyor.

TBMM'deki AK Parti grubundan üst düzey bir yetkilinin verdiği bilgiye göre Meclis, şu anda gündeminde bulunan "Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" görüşmelerinin tamamlanmasının ardından yaz tatiline girecek.

15 Temmuz'da özel oturum

Yetkili, planlarının Ramazan bayramı öncesinde başlayacak tatilin eylül ortasına kadar devam etmesi olduğunu, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde ise tek gün için özel oturum düzenleneceğini kaydetti.

Bu arada, zeytinlik sahalarıyla ilgili düzenlemesi nedeniyle tartışma yaratan tasarı için zeytin sektörü temsilcileriyle ilgili bakan ve yetkililer bugün TBMM'de bir araya geldi.

Bu nedenle halen devam eden toplantıdan çıkacak sonuca göre tasarının dün başlayan görüşmelerine bugün devam edilmeyebileceği belirtiliyor.

Tasarıyla, zeytinlik sahalarla ilgili kurul oluşturulması planlanıyor. Kamu yararı kararı alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılması, alternatif alan bulunmaması ve kurulun uygun görmesi şartı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı iznine tabi tutuluyor.

Konu, zeytinlik arazilerin fabrikalaşmaya açılacağı endişesiyle kamuoyunda tartışma yaratıyor.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.