Meclis önünde polis müdahalesi

Yeni anayasa görüşmelerini protesto etmek üzere toplanan gruplara polis biber gazıyla müdahale etti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

CHP'li milletvekillerinin de aralarında bulunduğu, STK üyeleri ve avukatlardan oluşan grup, Meclis önünde anayasa değişiklik teklifine ilişkin görüşmeleri protesto etmek üzere toplandı.

Polis ekipleri, Milli Müdafaa Caddesi üzerindeki Meclis Dikmen Kapısı önünde toplanarak yürümek isteyen gruplara gruplara biber gazı, tazyikli su ve plastik mermiyle müdahale etti.

Meclis'te anayasa mesaisine bugün başlanacak. Yeni anayasa teklifi görüşülecek ve ilk oylama bugün yapılacak. 

Polisle grup arasında kovalamaca

Öte yandan Kızılay'daki Milli Müdafaa Caddesi üzerinde toplanan kalabalık grup da Meclis'in Dikmen Kapısı'na gitmek istedi. Çevik kuvvet ekipleri ise barikat kurarak, gruba dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Dağılmayan gruba çevik kuvvet ekipleri, biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Grup ve polis arasında kovalamaca yaşanırken, bir kişi gözaltına alındı.

Anayasa maratonu bugün başlıyorAnayasa görüşmeleri başladı

Tanal: Terörün ekmeğine yağ sürer

Kavşağa gelen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise yolların kapatılmasına ve polis müdahalelerine tepki gösterdi. Tanal, "Burası dikkat ettiğimiz kadarıyla silahların gölgesinde anayasa değişikliği yapıyor. Silahların gölgesinde tüm sokaklar kapatılmış durumda. Biz daha fazla demokrasi istiyoruz. Biz daha fazla hukuk devleti istiyoruz. Daha fazla özgürlük istiyoruz. Silahların gölgesinde anayasa değişikliği yapılamaz. Burada avukatlar şunu istiyor. Barışçıl ve silahsız demokratik taleplerini dile getirmek için basın açıklaması yapmak istiyorlar. Bu ülkemize yakışmıyor. Bu terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramaz" diye konuştu. CHP'li Tanal, daha sonra polis müdahalesinin olduğu alana gitti. Burada müdahaleye engel olmak isteyen CHP'li Tanal, polis müdürüyle tartıştı.

Baro Başkanı'ndan tepki

Ankara Baro Başkanı Canduran, basın açıklamasının yaptırılmamasına ve polis müdahalesine tepki gösterdi. Canduran, "Biz Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşlarıyız. Bu meclis bizim de meclisimiz, buranın kapısına gelmek bizim de hakkımız, söyleyeceklerimizi dile getirmek bizim de hakkımız. Ama üstümüze başımıza bakın, biber gazlarıyla köpeklerle karşıladılar bizi. Hangi duygu ve düşünceyle biz kardeşiz diyebileceğiz. Hiç birimiz kötü niyetli değildik burada. Hepimiz iyi niyetliyiz. Bir takım değerlerimizi korumaya geldik buraya. Kimsenin düşmanlığıyla da burada karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Ama ne yazık ki üzülüyorum. Türk polisi dediğimiz, onlar için canımızı vereceğimizi söylediğimiz arkadaşlarımız biber gazlarıyla köpekleriyle bizi kovaladılar" diye konuştu.

Açıklamayı yapacaklarını söyleyen Baro Başkanı Canduran, açıklamasını okumaya başladığı sırada çevik kuvvet ekipleri gruba tekrar müdahale ederek, kalabalığı bulundukları alandan uzaklaştırıldı.