11 °C

Memur-Sen'den 'kılık kıyafet' mektubu

Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, kılık kıyafet yönetmeliğinin kaldırılması için Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek ve Başbakan Erdoğan'a mektup gönderdi.

Memur-Sen'den 'kılık kıyafet' mektubu

ANKARA - Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, kılık kıyafet yönetmeliğinin kaldırılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdi.

Memur-Sen'den yapılan açıklamaya göre Gündoğdu, kılık kıyafet yönetmeliğinin kaldırılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a mektup gönderdi.

Mektupta mevcut yönetmelikte insan onurunu hiçe sayan yasaklar olduğunu belirten Gündoğdu, ara rejim dönemlerine ait birçok anayasal ve yasal hükmün yürürlükten kaldırılmış ya da değiştirilmiş olduğuna, buna rağmen idari düzenleme mahiyetindeki söz konusu yönetmeliğin halen varlığını sürdürdüğüne işaret etti.

Mektubunda kılık ve kıyafet yönetmeliğinin Anayasa'da teminat altına alınan temel hak ve özgürlüklere aykırı hükümler içerdiğini ifade eden Gündoğdu, yönetmeliğin Türkiye'nin imzaladığı uluslararası anlaşmalara, onayladığı belge ve bildirgelerdeki eşitlik, ayrımcılık yasağı gibi evrensel hukukun temel ilkelerine aykırı hükümler taşıdığını vurguladı.

Kamu görevlilerine yönelik kılık ve kıyafet yasaklarının sona ermesi için "Özgürlük İçin On Milyon İmza" kampanyasını düzenlediklerini hatırlatan Gündoğdu, mektubunda şunları kaydetti:

"12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilen referandum sonucunda kabul edilen Anayasa değişikliğiyle kadınlara yönelik pozitif ayırımcılık devlet sorumluluğu haline getirilmiştir. Ancak pozitif ayırımcılığın ön şartı olan eşitliğin sağlanmasına ilişkin fiili durum da kılık ve kıyafet yönetmeliği gibi düzenlemelerin varlığı nedeniyle halen sağlanamamıştır. Kamu görevlilerinin saç, sakal, bıyık, favori ve tırnak uzunluğu ile ilgilenen, kadınlara başı açık olmayı dayatan, kazağın yakasıyla pantolonun kumaşıyla ayakkabının topuk boyuyla ilgilenen, yasal bir dayanağı olmayan 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık ve kıyafet yönetmeliğindeki yasakların artık kaldırılmasını talep ediyoruz. Demokratikleşme yolunda önemli adımlar atan ve lider ülke olma yolunda hızla ilerleyen Türkiye, bu ayıptan bir an önce kurtulmalıdır."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.