12 °C

'Merkez karar alır biz de sizin gibi bekleriz'

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Kurtulmuş, Merkez Bankası'nın bağımsız olduğunu söyleyerek "PPK toplanır karar alır, biz görüşlerimizi söyleriz, nasıl bir karar alacağını da sizler gibi bekleriz" açıklamasında bulundu

Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı. Çankaya Köşkü'ndeki toplantı sonrası Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklamada bulundu.

Kurtulmuş'un açıklamaları şöyle:

Mevcut anayasa değişiklik paketi, rejim değişikliğiyle ilgili bir paket değildir; sistem değişikliğidir. Bir rejim değişikliği tartışılıyor olsaydı, egemenlikle ilgili konuları içermesi gerekirdi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin nasıl kullanılacağıyla ilgili bir tartışması yoktur.

OHAL işlemlerini inceleme komisyonu kuruldu. İşten atılanlar, uzaklaştırılanlar, kapatılan dernekler, vakıflarla ilgili bir itiraz mercisi olarak 7 kişilik bir komisyon kurulması kararlaştırılmıştır. Gerekirse Bakanlar Kurulu birer yıl süreyle çalışma takvimini uzatabilecektir. Bu iç hukuk sürecinin objektif yürüyeceğine inanıyoruz.

Gözaltı süresi 7 güne iniyor

Gözaltı süresinin 30 günden 7 güne indirilmesi de önemlidir. İlk 5 gün içerisinde avukatla görüşme yasağı da kaldırılmıştır. KHK'lar çerçevesinde 367 kişi ihraç edilmiştir, 124 kişi de göreve iade edilmiştir.

Gazilerin tümünün arasındaki farkların kaldırılarak, yaklaşık 19 bin kişi 1404 lira 2150 lira arasında gazilik maaşı alacaklardır. Bu kapsamda 4 KHK ile çok sayıda karar alındı.

"Hataların tekrarlanmayacağını ümit ediyoruz"

Ümit ederiz ki ABD'nin yeni yönetimi hem Ortadoğu hem de dünya barışı için adım atacak insiyatife sahip olsun.

Trump yönetiminde ABD Türkiye ilişkilerini yeniden inşa edileceğini ve hataların tekrarlanmayacağını ümit ediyoruz. Yeni yönetimden Gülen'in iade sürecinin başlatılmasını istiyoruz. Bir diğer isteğimiz de PYD'ye artık destek verilmemeli.

"Biz görüşlerimizi söyleriz, nasıl bir karar alacağını bekleriz"

Merkez Bankası'nın faiz artırımına dönük kararı ile ilgili soruyu Kurtulmuş şöyle yanıtladı:

TCMB bağımsız bir kurumdur, PPK toplanır karar alır, biz görüşlerimizi söyleriz, nasıl bir karar alacağını da sizler gibi bekleriz

Astana görüşmeleri

Hayırlı sonuçlar vermesini, Suriye'de adil ve kalıcı barışa zemin hazırlamasını temenni ediyoruz. Suriye halkı çok çekti. 6 yıl boyunca gelişen son derece acımasız, kanlı bir savaşla karşı karşıya kaldık. 600 bin Suriyeli öldü, canım şehirler yerle bir edildi.

13 milyon Suriyeli ya Suriye içerisinde, ya da Suriye dışarısında göçmen hale geldi. Artık bu ağır tabloyu geriye çevirmek, Suriye Suriyelilerindir prensibi içerisine getirmek bütün uluslararası camianın sorumluluğudur. Biz bu süreçten umutluyuz.

İlk sefer 6 yıl sonra savaşan taraflar masanın etrafında bir araya gelecek. Başta en aykırı görüşler uzlaşılacak noktalara gelecektir. Türkiye'nin, Rusya'nın, İran'ın ve ABD'nin olumlu katkıları olmasını temenni ediyoruz.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap