25 °C

Meteoroloji'den 3 uyarı

Sıcaklık, Marmara'nın batısında 3 ila 5 derece azalacak. Meteoroloji, kuvvetli yağış, rüzgar, buzlanma ve don uyarısında bulundu.

Meteoroloji'den 3 uyarı

 

ANKARA – Ülke geneli yağışlı geçecek. Sıcaklık, iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacak, Marmara'nın batısında 3 ila 5 derece azalacak. 
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye genelinde görülecek yağışların; Antalya'nın doğu ilçeleri (Alanya, Manavgat, Gazipaşa, Serik) ve Adana'da çok kuvvetli ve yer yer şiddetli, Osmaniye, Hatay, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde kuvvetli sağanak, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Diyarbakır ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. 
 
Hava sıcaklığının iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, Marmara'nın batısında 3 ila 5 derece azalacağı tahmin ediliyor. 
Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı, kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu, güneydoğu bölgelerde doğu ve güneydoğu yönlerden orta kuvvette, Marmara, Kıyı Ege, Akdeniz kıyı kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusunda kuvvetli (30-60 km/s), Marmara'nın batısında yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde eseceği bekleniyor. 
 
Kuvvetli yağış uyarısı
Antalya'nın doğu ilçeleri (Alanya, Manavgat, Gazipaşa, Serik) ve Adana'da çok kuvvetli ve yer yer şiddetli, Osmaniye, Hatay, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde kuvvetli sağanak, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Diyarbakır ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, yerel su baskını, görüş mesafesinde azalma, deniz ve kara ulaşımında aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. 
 
Kuvvetli rüzgar
Rüzgarın Marmara, kıyı Ege, Akdeniz kıyı kesimleri,İç Anadolu'nun güney ve doğusu kuvvetli (30-60 km/s), Marmara'nın batısında ve Kıyı Ege'de yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde eseceği beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. 
 
Buzlanma ve don uyarısı
Sabah saatlerinde Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı beklendiğinden başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. 
 
Bazı illarde hava durumu
Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak: 
İSTANBUL: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (11) 
ANKARA: Çok bulutlu, aralıklı yağmur, gece ve sabah saatlerinde yüksekleri karla karışık yağmurlu (8) 
İZMİR: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (13) 
ADANA: Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kuvvetli, çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor. (13) 
ANTALYA: Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; doğu ilçelerinde (Alanya, Manavgat, Gazipaşa, Serik) çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor. (16) 
SAMSUN: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu (15) 
VAN: Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı (6) 
ERZURUM: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı (-1) 
DİYARBAKIR: Çok bulutlu, kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve yer yer karla karışık yağmurlu (4) 
 
Bölgelerde hava durumu
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak: 
MARMARA: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Bursa ve Bilecik çevrelerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgar; bölgenin batısında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden fırtına şeklinde (50-70 km/s) esmesi bekleniyor. 
EGE: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, gece saatlerinde iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve yükseklerinin kar yağışlı geçecek. Rüzgar; Kıyı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli, zaman zaman fırtına (50-70 km/s), şeklinde esmesi bekleniyor. 
AKDENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak, gece saatlerinde Isparta ve Burdur çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya'nın doğu ilçeleri (Alanya, Manavgat, Gazipaşa, Serik) ve Adana'da çok kuvvetli ve yer yer şiddetli, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş ve Anamur çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Kıyı kesimlerde yer yer güneyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor. 
İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; yağmur, gece ve sabah saatlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin güney ve doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor. 
BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur, iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. 
DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, bölgenin kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; Diyarbakır, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Şanlıurfa ve Mardin çevrelerinde toz taşınımı görülecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap