21 °C

Mevduata güvence, bu hafta Meclis'te

TMSF'ye verilen yetkinin 2 yıl süreyle Bakanlar Kuruluna geçmesini öngören yasa tasarısı perşembe günü ele alınacak

Mevduata güvence, bu hafta Meclis'te

ANKARA - Türk ekonomisine ilave kaynak sağlanmasını ve banka mevduatlarının güvence altına alınmasında Bakanlar Kuruluna yetki verilmesini düzenleyen kanun tasarısı bu hafta TBMM Genel Kurulunda görüşülecek.

Meclis Genel Kurulu, bu haftaki çalışmasına 4 Kasım Salı günü saat 15.00'de başlayacak ve gündemindeki denetim konularını görüşecek. İlk olarak görüşmeleri yarım kalan zeytin ve zeytinyağı ile diğer bitkisel üretiminin sorunlarının araştırılarak çözümün tespit edilmesi amacıyla kurulan Araştırma Komisyonu raporu ele alınacak.

Genel Kurul, 5 Kasım Çarşamba günü Serbest Bölgeler ve Gümrük Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısının görüşmelerine devam edecek. Tasarıya göre, Hazine'nin mülkiyetindeki arazi, arsa ve binalar, 49 yıla kadar kiralanabilecek. Serbest bölgelerde çalışan personel için bu yılın sonunda kalkacak gelir vergisi muafiyeti, AB'ye tam üyeliğin gerçekleştiği tarihe kadar uzatılacak ve Serbest Bölgeler Koordinasyon Kurulu oluşturulacak.

Tasarının tamamlanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bir kez daha görüşülmek üzere 4 maddesini TBMM'ye iade ettiği Elektronik Haberleşme Kanunu ele alınacak. Kanuna göre, kamu görevlisi olan Telekomünikasyon Kurumu üyeleri, görevlerinden ayrıldıktan sonra yeni görevlerine başlayıncaya kadar maaş almaya devam edecek. Ancak, mükteseplerine uygun kadrolara atanınca bu ödeme yapılmayacak. Özel kurumlarda çalışan kurul üyelerine de başka bir işe başlayıncaya kadar maaşları ödenecek. Fakat, bu kişilere kurum tarafından sadece 1 yıl boyunca ödeme yapılabilecek.

TMSF'ye verilen yetki, 2 yıl süreyle Hükümet'e geçecek

Meclis, 6 Kasım Perşembe günü ise Türk ekonomisine ilave kaynak sağlanmasını ve banka mevduatlarının güvence altına alınmasında Bakanlar Kuruluna yetki verilmesini öngören kanun tasarısını görüşecek. 

Yurt dışındaki parayı yüzde 2, yurt içindeki parayı da yüzde 10 vergiyle Türk ekonomisine kazandırmayı amaçlayan tasarı, tasarruf mevduatının ve gerçek kişilere ait katılım fonlarının kapsamını ve tutarını belirlemeye ilişkin TMSF'ye verilen yetkinin, 2 yıl süreyle Bakanlar Kurulunca kullanılmasını öngörüyor.

Yurt dışında elde edilen ticari kazançlar, 31 Mayıs 2009 tarihine kadar Türkiye'ye transfer edilirse, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisinden muaf tutulacak. Yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları, işletmelerde sermaye olarak kullanılabilecek.

Genel Kurul, 4 Kasım Salı günü 15.00-20.00, 5 ve 6 Kasım günleri ise 13.00-21.00 saatleri arasında çalışacak.

Komisyonlar

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 3 Kasım Pazartesi günü 2009 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerindeki görüşmelere başlayacak. Komisyon, 4 Kasım Salı günü, TBMM, Cumhurbaşkanlığı ve Başkanlık bütçelerini, 5 Kasım Çarşamba günü Gümrük Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Başbakanlığa bağlı kuruluşların bütçelerini, 6 Kasım Perşembe günü Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bütçesi, 7 Kasım Cuma günü de Milli Eğitim Bakanlığı ile üniversitelerin bütçelerini ele alarak karara bağlayacak.

TBMM Adalet Komisyonu, 5 Kasım Çarşamba ve 6 Kasım Perşembe günü Borçlar Kanunu Tasarısı'nı görüşecek.

TBMM KİT Komisyonu da 5 Kasım Çarşamba günü Türkiye Petrolleri A.O, 6 Kasım Perşembe günü de BOTAŞ'ın 2005-2006 hesaplarını ele alacak.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.