Meyve sevenlerde damar yırtılma riski daha az

Günde en az 2 meyve, damarda genişleme riskini yüzde 25, yırtılma riskini ise yüzde 43 azaltabilir.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Düzenli olarak meyve tüketelerde anevrizma (damarda yırtılma veya genişleme) riskinin daha az olduğu belirlendi.

İsveç'teki Karolinska ve Uppsala üniversitelerinden bilim adamlarının yaptığı araştırma, günde en az 2  meyve (elma, armut, muz, portakal veya diğer turunçgillerden) tüketenlerdedamar genişleme riskinin yüzde 25 ve yırtılması riskinin ise yüzde 43 azaldığını gösterdi.

Araştırmacılar, 13 yıl boyunca 46-84 yaşındaki 80 binden fazla kişinin sağlık durumu ve meyve-sebze tüketme alışkanlığını inceledi. Tüketim miktarına göre anevrizma riskinin azaldığının belirlendiği araştırmada, meyvelerin sigara içenlerde de olumlu etkisi olduğu vurgulandı. Bilim adamları, meyvelerdeki antioksidanların bu olumlu etkiyi sağlıyor olabileceğine dikkati çekti.

"Circulation" dergisinde yayımlanan araştırmada, anevrizmaya etkisi bulunmasa da sebzelerin başka hastalıklara yakalanma riskini azalttığının görüldüğü belirtildi.

Aort denilen ana atar damarın karın kısmındaki bolümünde damar duvarındaki zayıflamış bölümden gelişen genişlemeye abdominal aort anevrizması (AAA) adı veriliyor. Yırtılma riskinin yüksek olduğu geniş anevrizmalar, acilen tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan kanamalara neden oluyor.