19 °C

MHP'den "böcek" analizi

"Mağdur rolü oynanıyor"

MHP'den "böcek" analizi

 

ANKARA – MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Başbakan Erdoğan'ın dinlenilmesi olayıyla ilgili sorumluların bulunarak yargı önüne çıkarılmasını isteyerek "Aksi hâlde bu çıkış kendi itiraf ettiği gibi Başbakan'ın gündemi değiştirmek için ortaya attığı sanal bir hamle olarak değerlendirilecek, Başbakanlık makamı ciddiyetini ve inandırıcılığını giderek kaybedecektir" dedi. Büyükataman böcek iddialarının ortaya atılmasını "Korku diktatörlüğü oluşturmak için mağdur rolü oynanıyor" diye değerlendirdi. 
 
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman "Başbakan'ın çalışma ofislerinin dinlendiği iddiaları"na ilişkin yazılı açıklama yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir TV programında "Böcekle ilgili tartışmaları bilerek mi başlatıyorsunuz?" sorusuna Türkiye gündemini boş tartışmalarla meşgul ettiğini itiraf edercesine cevap verdiğini ileri süren Büyükataman, "Şayet bu gelişmeler; itiraf edilen bu kamuoyunu yanıltma ve yönlendirme faaliyetlerinin bir devamı değilse ülkemiz açısından son derece vahim bir tablo ortaya koymaktadır" dedi. 
 
Mağdur rolü oynanıyor
Büyükataman meselenin iki önemli boyutu bulunduğunu belirtirken, "Birinci boyutu, AKP'nin korku diktatörlüğü kurma niyetlerini gösteren somut belirtilerin son dönemde güç kazanmış olması ve siyasi meşruiyetini kaybeden iktidar partisinin hukuki ve ahlaki olmayan yollardan medet umduğunun somut gelişmelerle bir kere daha anlaşılmış olmasıdır. AKP hükümetinin her meselede olduğu gibi bu meselede de mağduru oynamasıdır" dedi. Büyükataman şöyle devam etti: 
"Diğer taraftan Adalet Bakanı Sadullah Ergin önceki dönemlerde kendisinin de dinlendiğini ifade etmektedir. Bu durum ‘mağdur edebiyatı' ya da ‘cambaza bak oyunu' değilse ‘Biz bile dinleniyorsak aklınızı başınıza alın herkes dinleniyordur' anlamına gelmekte ve bir korku imparatorluğu inşa edilmektedir." 
 
Faillerin bulunması ciddiyet kaybına yol açar
Dinlemeleri kimin, ne zamandan beri ve ne amaçla yaptığı sorusunun ikinci önemli konuyu oluşturduğunu belirten Büyükataman, "Bu dinlemeleri kimin ne amaçla yaptığını MİT bilmekte midir? Gerekli önlemler alınmış mıdır? Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Başbakanının çalışma ofislerine dinleme cihazı yerleştirenleri bulamayacak kadar aciz midir? İddia edildiği gibi bir olay varsa derhal müsebbipleri bulunarak yargı önüne çıkarılmalıdır. Aksi hâlde bu çıkış kendi itiraf ettiği gibi Başbakan'ın gündemi değiştirmek için ortaya attığı sanal bir hamle olarak değerlendirilecek, Başbakanlık makamı ciddiyetini ve inandırıcılığını giderek kaybedecektir" dedi. 
 
Başbakan dinleyenleri açıklamalı
Başbakan'ın soruları yanıtlamak yerine "dinleme konusunu artık gündemimizden düşürelim" dediğini kaydeden MHP'li Büyükataman "Derin devleti tamamen bitirebilmiş değiliz, diyerek kendisini dinleyenleri bildiğini mi ima etmektedir? Kendisini dinleyenler ‘derin devlet' dediği yapı mıdır? Tabi burada Sayın Başbakan'ın derin devletten ne anladığını da ortaya koyması gerekmektedir. Sayın Başbakan kendisini dinleyenlerin içeriden birileri olduğuna bu kadar emin olduğuna göre, kendisini dinleyenlerin dış istihbarat birimleri olmadığı kesindir. Bu bilgiye ulaşan Başbakan kendisini dinleyenlerin kim olduğunu kamuoyuna mutlaka açıklamalıdır. Kamuoyunda yakın koruma ekibinin tamamen değiştirilmesinin de bu konuyla alakası olduğu yönündeki iddialara da cevap verilmelidir" çağrısı yaptı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap