17 °C

Milletvekilleri yemin etti

TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM’nin 25. dönemini açtı. 7 Haziran seçimleriyle milletvekilliğine seçilenler yemin etti

Milletvekilleri yemin etti

TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM’nin 25. dönemini açtı. Yemin töreni öncesi İstiklal marşı okundu. Ardından geçici TBMM Başkanı Deniz Baykal konuşmasını yaptı.

TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal’ın konuşmasında ‘’Türkiye de yaşanan acı olaylar ve çevremizdeki savaşlar, çatışmalar, bizi bir kere daha laikliğin önemini keşfetmek durumunda bırakmıştır’’ ifadesine yer verdi. Baykal’ın konuşmasında yer alan mesajlar şöyle:

Burada görev yapacak olan milletvekilleri, sadece seçildikleri illerin üyesi oldukları siyasi partilerin değil, kendilerine oy vermiş olan ya da olmayan, bütün milletin temsilcileri olacaklardır.

TBMM dünyanın en köklü parlamentolarından birisidir. Milli mücadeleyi gerçekleştirmiş, savaşlar isyanlar yaşamış bir Gazi Meclistir. Dünyanın pek çok yerinde millet meclislerini devletler kurmuştur. Bizde ise devleti de orduyu da Millet Meclisi kurmuştur. TBMM anayasayı yaptığı için değil, devleti kurduğu için Kurucu Meclistir.

"Saygı gösterelim"

Şimdi yeni bir meclis ile karşı karşıyayız. Birbirini anlamak birbirine saygı göstermek zorunda olan insanlardan oluşan bir Meclis. Ancak elele verirlerse ayağa kalkabilecek olan ancak kolkola girerlerse ilerleyebilecek olan insanlardan oluşan bir Meclis. Milletimizin takdiri böyle oldu. Şimdi bunu işletmek zorundayız. Elbette uzlaşma temelinde hukuk olacaktır, ahlak olacaktır, yurtseverlik olacaktır. Elbette siyasi partilerimizin temel ilkeleri barış içinde yaşamamızı imkansız kılmayacaktır.

TBMM yeni bir demokrasi inşa etmenin çoğulcu alt yapı şartlarına sahiptir. Geçmişte yaşanan gerginliklerin çatışmaların dayatmaların sonucunda ortaya çıkan kutuplaşmayı sürdürmenin şartları artık kalmamıştır. Meclisin bu yapısını iktidar kullanmanın önünde bir engel gibi düşünmemeliyiz. Belki de tam tersine bu Meclis yapısı birbirimizi anlamanın birbirimize saygı göstermenin işbirliği yaparak katılımcı bir demokrasiyi hayata geçirmenin bir fırsatı olarak değerlendirilmelidir

Birbirinden farklı din inanç ve mezhep kimliklerine farklı etnik kimliklere sahip olmamız, bizi tek ve ortak bir milli siyasi kimlikte birleşip bütünleşmekten alıkoymamıştır, bundan sonra da alıkoymayacaktır. Din ve inanç özgürlüğü demokratik bir toplumda doğal olarak din ve inanç örgütlenmelerinin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Ama bu durum din ve inanç örgütlerinin sıcak siyaset ve bürokrasi alanlarında mevzilenmeleri sonucunu doğurmamalıdır.

"Atatürk, Mevlana, Yunus Emre"

Birinci TBMM’nden başlayarak bugüne kadar bu kutsal çatı altında görev yapmış Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün vatan evlatlarını saygıyla selamlıyor aramızdan ayrılmış olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Anadolu’nun derin tarih, kültür ve inanç birikiminden Mevlana’dan Hacıbektaş’ı Veli’den Yunus Emre’den yola çıkarak sürdürmekte olduğumuz medeniyet yolculuğunda bu gün yeni bir aşamadayız.

47-003.jpg

Efkan Ala'ya tepki gösterdiler

Genel Kurul'da yemin sırası Erzurum iline geldiğinde, eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Erzurum Milletvekili Efkan Ala kürsüye geldi. Ala'ya bazı CHP ve MHP milletvekilleri tepki gösterdi.

Birleşimi yöneten Geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal, Ala'nın yemini eksik okuduğunu belirterek, yeniden okumasını istedi. Ala, ikinci kez and içtikten sonra yerine oturdu. 

Kürsüdeki suyu devirdi 

CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, kürsüdeki metin yerine yanında getirdiği yemin metnini okumak isterken eliyle su bardağını devirdi. Bektaşoğlu yemin ettikten sonra kavaslar,  kürsüyü ve etrafını temizledi. 

Meclis Başkanlığı seçimi 30 Haziran'da

Öte yandan Meclis Başkanlığı'nda ilk 2 tur seçimi 30 Haziran Salı günü yapılacak. Gerekirse 3. ve 4. tur seçimi 1 Temmuz Çarşamba günü gerçekleşecek.