9 °C

Muş'ta 20 kişi gözaltına alındı

Muş'ta polisin uyarılarına uymayan yüzü maskeli grup, polise taşla saldırdı. Olaylara karışan 20 kişi gözaltına alındı

Muş'ta 20 kişi gözaltına alındı

VAN - Muş'ta yolu kapatarak İstasyon Caddesi'ne yürümek isteyen yüzü maskeli gruba polis uyarıda bulundu. Uyarılara rağmen dağılmayan grup polise taşla saldırdı. Olaylara karışan 20 kişi gözaltına alındı.

Belediye önünde toplanan grup, Cumhuriyet Caddesi'nden Karayolları Kavşağı'na kadar yürüdü.

Burada basın açıklaması yapan grup, daha sonra yolu kapatarak İstasyon Caddesi'ne yürümek istedi. Uyarıya rağmen dağılmayan kalabalık arasındaki yüzü maskeli bir grup, polise taşla saldırdı.

Güvenlik güçlerinin biber gazı ve tazyikli suyla müdahalesinin ardından dağılan göstericiler, çevredeki bina ve iş yerlerine saklandı.

Polis, olaylara karıştığı tespit edilen 20 kişiyi gözaltına aldı.

Iğdır'da da DBP İl Teşkilatı önünde toplanan bir grup, basın açıklamasının ardından oturma eylemi yaptı. Geniş güvenlik önlemi altında oturma eylemi yapan grup, olaysız dağıldı.

Van

HDP'nin, izinsiz sokağa çıkma çağrısı üzerine Van'da düzenlenen yürüyüş sona erdi.

Sebze Hali Kavşağı'nda toplanan grup, İkinisan Kavşağı'na yürüdü. Burada grubu durduran polis, kalabalık arasında yüzü maskeli kişiler bulunduğunu belirterek, yürüyüşe izin vermedi.

Bunun üzerine, DBP Van İl Başkanı Musa İtah ve partililerin yaptığı görüşmeler sonrası kalabalık arasındaki yüzü maskeli kişilerin yüzleri açıldı.

Daha sonra polislerin belirlediği güzergahtan yürüyüşlerine izin verilen kalabalık, Milli Egemenlik Caddesi'ndeki Musa Anter Parkı'na geldi. DBP'li yöneticilerin de yürüyüş boyunca çevrede yoğun güvenlik önlemi alan polislere taş atılmasını önlemek için sık sık kalabalığa uyarıda bulunduğu görüldü.

Burada yapılan açıklamanın ardından dağılan kalabalık arasındaki küçük bir grup, Hidayet Caddesi'ndeki TOMA'lara havai fişek ve taşla saldırdı. Göstericiler, polisin uyarısıyla eylemlerine son verdi.

Bu arada, polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı kent merkezinde bazı noktalarda ise askeri birlikler görevlendirildi.

Tunceli

Tunceli'de Moğultay Mahallesi Sanat Sokağında bir araya gelen grup, sloganlar atarak Seyit Rıza Meydanı'na kadar yürüdü. 

Burada, Tunceli Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tunç'un açıklamasının ardından grup, Sanat Sokağı'nda bir süre slogan attıktan sonra olaysız dağıldı. 

Elazığ 

Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanında bulunan parkta toplanan bir grup sloganlar atarak, Hastane Caddesi'nden Postane Meydanı'na kadar yürüdü. 

Burada grup adına açıklama yapan KESK Elazığ Şubesi Dönem Sözcüsü Kenan Korkmaz, "Türkiye Kobani dayanışma bileşenleri olarak bizler de bugün dünyanın birçok yerinde olduğunu gibi Türkiye çapında da Kobani halkının sesi soluğu oluyoruz" dedi.  

Malatya 

Emek ve Demokrasi Platformu ile bazı sivil toplum kuruluşlarının üyelerinden oluşan grup, Yüzüncü Yıl Kavşağı'nda toplanarak, Milli Egemenlik Caddesi'nde ellerinde dövizlerle sloganlar atarak yürüdü. 

PTT Meydanı'na gelen grup adına konuşan Platform Başkanı Hasan Demirtaş'n açıklamasının ardından grup, dağıldı. 

Kırşehir 

Kırşehir'de bir grup, Türkçe ve Kürtçe yazılı pankartlarla Lise Caddesi'nden Cacabey Meydanı'na kadar yürüdü. 

Burada yapılan basın açıklamasının ardından grup dağıldı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.