31 °C

NASA gizemini çözüyor

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın uzay aracı "New Horizons" Plüton gezegeninin yüzeyine yapacağı bugüne kadarki en yakın uçuşunu gerçekleştiriyor.

NASA gizemini çözüyor

Mars ve Jüpiter'i geçen "New Horizons" Plüton'a 12 bin kilometre yaklaşacak. 9 yıllık misyonun sonuna yaklaşan "New Horizons" ilk görüntüleri geçti. Plüton'un bildiğimizden daha büyük olduğu ortaya çıktı.

NASA'nın uzay aracı "New Horizons" 1930 yılındaki keşfinden bu yana gizemini koruyan Plüton ile ilgili bugüne kadarki en detaylı görüntüleri geçti.

NASA'dan yapılan açıklamada, New Horizons'un yarın gezegenin yüzeyine net bir şekilde görüntüler gönderebilecek kadar yaklaşacağı belirtildi.

Geçen hafta güneş sisteminin en dıştaki gezegeni Plüton'un yörüngesine giren New Horizons'un, yakın çekimlerinin yaklaşık 12 bin 500 kilometre uzaklıktan gerçekleştirileceği belirtildi.

Plüton'un daha önceki görüntülerini Hubble Uzay Teleskobu çekmişti.

"New Horizons" güneş sistemindeki yolculuğuna 19 Ocak 2006'da Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden saatte 58 bin 536 kilometre hızla ilerleyerek başlamıştı.

1990'lı yıllarda ABD Kongresi'nin yeterli kaynak ayırma konusunda muhalefeti nedeniyle hazırlanan 4 farklı Plüton misyonu iptal edilmişti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap