12 °C

Nevruz kutlamalarında Öcalan'ın mektubu okundu

BDP ve HDP milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda siyasetçinin bulunduğu Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan'ın mektubunu okudu

Nevruz kutlamalarında Öcalan'ın mektubu okundu

DİYARBAKIR - Diyarbakır bugün Nevruz kutlamalarına ev sahipliği yapıyor. Abdullah Öcalan’ın Nevruz kutlaması için kaleme aldığı mektup, Diyarbakır’da kutlamalar için toplanan yoğun kalabalık önünde Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder tarafından okundu.

"Nevruz'u bir uyanış ve demokrasi şölenine dönüştüren halkımızı selamlıyorum." diyerek başlayan Öcalan mektubunda şu mesajlar yer aldı:

"Bizler gencecik fidanları canları, aşkları kül eden savaş ateşini yine böyle bir günde geçtiğimiz nevrozda söndürmüş ve barış için meşaleyi yakmıştık. Sevgili Türkiye halkı tarih bize göstermiştir ki kararlı bir barış sergilenmezse tarih yine bildiğini okur. Çok kayıplı dönüşümlerle cevaplarını üretirler. Önümüzdeki en yakıcı şekilde cevap bekleyen şey tekrarlanan darbelerle mi, demokrasilerle mi yola devam edeceğiz soru budur. Bütün ara yollar ve geçici biçimler artık miyadını doldurmuştur.

"İki taraf da barış arayışından belli bir kararlılıkla çıktı"

Şu ana kadar yürütülen bir diyalog süreciydi ve önemliydi. Bu süreçte iki tarafta da birbirini iyi niyetini, yeterliliğini test etmiştir. Bu testten hükümetin ağır alma, tek taraflı yürütme ve uzatma tutumuna rağmen iki taraf da barış arayışından belli bir kararlılıkla çıkmıştır. Türlü biçimlere bürünerek karşımıza çıkan komplolarla başa çıkmak sorumluluğumuzdur. Bir çok ırkçı psikolojik harp metodlarını boşa çıkaracaktır. Kadınlar biriktirdikleri büyük özgürlük potansiyelinin demokratik gelişmeyle birlikte ekledikleri etik değerlerle bu barışın asıl taşıyıcısı olacaklardır."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.