5 °C

Nükleer santral reklamına suç duyurusu

Akkuyu Nükleer Santral projesiyle ilgili reklamlarla halkın yanlış yönlendirildiğini öne süren bir grup, suç duyurusunda bulundu

Nükleer santral reklamına suç duyurusu

Nükleer Karşıtı Platform Ankara Bileşenleri üyesi grup, Ankara Adliyesi önünde toplanarak, protesto içerikli pankart ve dövizler taşıdı. 

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Ebru Akgün Yalçın, grup adına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin mevcut kurulu gücünün ve potansiyelinin düzgün planlanması halinde, sadece kayıp kaçakların önüne geçilerek yeterli enerjiye ulaşılabileceğini savundu. 

Yalçın, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılması gerektiğini belirtti. 

Nükleer santral ve nükleer enerji reklamlarıyla eksik ve yanıltıcı bilgiler verilerek insanların yanlış yönlendirildiğini öne süren Yalçın, "yanıltıcı içerikte reklam verilerek, Türk Bayrağı Kanunu'na, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a ve Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği'ne aykırı davranış" sergilendiğini kaydetti.  

Yalçın, bu nedenle savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını bildirerek, nükleer enerjiyle ilgili reklamların durdurulmasını, afiş ve bilboardların da kaldırılmasını istedi. 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap