19 °C

O bina için anlaşma sağlandı

Kentsel dönüşümün simgesi haline gelen Fikirtepe’deki ev için anlaşma sağlandı. Bakanlık yetkilileri ve Vartaş Yapı yöneticileriyle bir araya gelen ev sahibi, 90 metrekareden 5 daire alacak

O bina için anlaşma sağlandı

İSTANBUL - İstanbul Fikirtepe’de yapılan kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşaat şirketi ile anlaşma imzalamayan hak sahibi Alaaddin Demirel ikna oldu. 30 bin metrekare arsa ortasında kalan bina kentsel dönüşümün simgesi haline gelmişti. Bölgede 4 yıldır kentsel dönüşüm projeleri devam ederken son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı anlaşma yapmayan ev sahipleri ve inşaat şirketlerine tebligat göndererek acele kamulaştırma kararı aldığını açıkladı.

Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, bakanlığın süreci hızlandırmak için attığı adım sonrası bir araya gelen Vartaş Yapı yöneticileri ve Alaaddin Demirel önceki gün akşam yüzde 50-50 üzerinden anlaşma imzaladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Alaadin Demirel ile kendilerini bir araya getirdiğini belirten Vartaş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, “Dün (4 Ağustos Pazartesi) Alaaddin Bey ile sabah saatlerinde buluştuk ve görüşmemiz akşam saat 10’a kadar sürdü. Sonunda aynı ada üzerindeki 584 hak sahibi ile aynı şartlarda yüzde 50-50 hak oranı ile anlaşma yaptık. Alaaddin bey ortalama 90 metrekareden 5 daire sahibi olacak. Yıkımı birkaç gün içinde yaparız. İmza atmayan hak sahiplerinin sorunu da kamulaştırma ile giderilecek ve yeni projemize başlayacağız” dedi.

25 aydır bölgedeki ev sahiplerini tahliye edip yeni proje için beklediklerini belirten Barata, bu süre boyunca hak sahiplerine aylık 640 bin TL kira ödediklerini kaydetti. Barata Fikirtepe’deki yeni projelerinde bin 100 konut planladıklarını kaydetti.

Yıkımlar başladı

Fikirtepe’de kentsel dönüşüm sürecinde terk edilen harabe binalara Suriyeli mülteciler ve evsizler yerleşmişti. Bölge halkının şikayetleri üzerinde yıkım belgelerini alan inşaat şirketleri binaları içinde yerleşim olmasını engellemek amacıyla yıkmaya başladı.