10 °C

Öğrenci affı yolda

Bakan Çelik, tasarının eylül ayında Meclis'e gönderileceğini ve ekimde Meclis'in gündeminde olacağını açıkladı

Öğrenci affı yolda

 

ANKARA - Öğrenci affına ilişkin tasarı taslağı hazırladıklarını ve son şeklini vereceklerini belirten Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik,  "Ekim ayında Meclis açılır açılmaz af Meclis'in gündeminde olacak" dedi.

Çelik, Başkent Öğretmenevi'nin bahçesinde "Öğretmenevleri Tanıtım Sergisi"nin açılışında gazetecilerin öğrenci affına ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Öğrenci affına eskiden karşıydınız şimdi topu YÖK'e attınız, ondan vazgeçmenizin sebebi nedir?" sorusu üzerine Çelik, "Topu YÖK'e atmış değilim" dedi.

"YÖK'ten bir rapor bekliyordunuz geldi mi?" sorusu üzerine Çelik, raporun geldiğini belirterek, "Biz onun tasarı taslağını hazırladık, ancak paylaşımcı konumunda olan diğer kuruluşlarla paylaşıyoruz. Son şeklini veriyoruz. Hangi tarihten itibaren af çıkarılması gerekiyor, kimleri kapsaması gerekiyor, bunları tartışıyoruz. Yani vazgeçme söz konusu değil" diye konuştu.

"Temelde aflara çok sıcak bakmadığını" söyleyen Çelik, "(Kaç kişinin af beklediği, hangi gerekçelerden dolayı af beklediği benim için önemlidir) dedim. Bununla ilgili gerekli dokümanlar geldikten sonra, ben de böyle bir affın ama kapsamı, zamanı, şekli tartışıldıktan sonra çıkarılması gerektiğini düşündüğüm için bu tasarıyı hazırladık" diye konuştu.

Hüseyin Çelik, bir soru üzerine, tasarının eylül ayında Meclis'e gönderileceğini belirterek, "Ekim ayında da Meclis açılır açılmaz af Meclis'in gündeminde olacak" dedi.

"Affın kapsamı geniş tutulmalı"

Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, herhangi bir fakültenin üçüncü, dördüncü, hatta beşinci sınıfına gelmiş pek çok öğrencinin "devamsızlık, katkı payı ödeyememe, antidemokratik süreçlerin etkisi ve zorlaması" gibi nedenlerle ilişiğinin kesilmesinin "yükseköğretim hakkının engellenmesi" anlamına geldiği ifade edildi.

Bu durumdaki öğrencilere fırsat verilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, bunun bilimsel, ekonomik, demokratik ve psikolojik pek çok faydası olacağı kaydedildi.

Açıklamada, "Affın kapsamı geniş tutulmalıdır. Yüz kızartıcı suçları işleyenler haricinde, YÖK'ün kurulduğu günden bu yana mağduriyete uğramış olan öğrencilerin tamamını kapsamalıdır" denildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap