9 °C

Onur Air'i sattı, 'Bizim Köy' ile tarıma adım attı

Onur Air'in yüzde 100 hissesini 250 milyon dolara satan Cankut Bagana, rotayı organik tarıma çevirdi. Bagana, üç kızıyla birlikte Bizim Köy adıyla tarım ve hayvancılık şirketi kurdu.

Onur Air'i sattı, 'Bizim Köy' ile tarıma adım attı

 

Aysel YÜCEL

İSTANBUL - Geçtiğimiz yılın vergi rekortmenlerinden ünlü iş adamı Cankut Bagana, Türkiye'de havacılıktan çıktı, yeni büyüme alanı olarak seçtiği organik tarım sektörüne giriyor. Cankut Bagana, sahip olduğu havayolu şirketi Onur Air'i yaklaşık 250 milyon dolara sattı. Onur Air'in yeni sahipleri ise Enes Makine sahibi Kudret Tuncel ile Dubai asıllı Home Persian'ın sahibi İngiliz işadamı Mehdi Shams oldu. Şimdilik sadece yüzde 70 hisse satıldı ancak, Cankut Bagana'da kalan yüzde 30'luk hissenin de anlaşma gereği önümüzdeki aylarda devredilmesi planlanıyor.

250 milyon dolarlık satış tamamlandığında, Kudret Tuncel yüzde 51'lik hisseye, Mehdi Shams ise yüzde 49 hisseye sahip olacak. 20 yıllık geçmişi olan Onur Air, 33 uçağıyla Türkiye'nin önde gelen özel havayolu şirketlerinden biri konumunda.

Bu büyük şirketi satarak Türkiye'deki havacılık faaliyetlerine veda edecek olan Bagana, bir yandan üç kızıyla birlikte organik tarımda büyüyecek, diğer yandan da turizm ve otelcilik yatrımlarını hızlandıracak. Onur Air'in satışı ile ilgili DÜNYA'ya konuşan Onur Air
eski Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, şirket sahibi Cankut Bagana'nın, uzun süre önce Onur Air'i satma kararı aldığını, değerinde fiyat teklifi gelince de sattığını belirtti.
Bolukçu, "Kârlı bir şirketti. Kötü giden bir şirket olsaydı kimse para vermezdi. Kendi uçakları, kendi hangarı olan ve slot problemi olmayan bir şirketti. Bu nedenle iyi paraya, değerinde satıldı" dedi.

Bagana, Türk havayolu taşımacılığı sektöründen çıkıyor ama bu sektörle bağını tam olarak koparmayacak, Rus havayolu şirketi Kolavia Airline ile olan ortaklığına devam edecek. Turizm ve otelcilik sektöründe de oldukça aktif olan Bagana'nın Onur Air'in satışından sonra bu alana yönelik yatırımlarını artıracağı ifade ediliyor.

Üç kızıyla tarım şirketi kurdu

Cankut Bagana, geçtiğimiz günlerde üç kızı ile birlikte Bizim Köy Gıda Tarım Hayvancılık bir tarım şirketi kurdu. Kızları Funda Gülkök, Yasemin Yıldırım ve Yonca Bagana ortaklığında kurulan şirket, Bagana'nın çok ilgi duyduğu organik tarım alanında faaliyet gösterecek. Bizim Köy Gıda Tarım Hayvancılık'ın 400 bin TL'lik yatırımla kurulduğu belirtiliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap