OPEC petrol talebi tahminini düşürdü

Küresel petrol talebi bu yıl geçen yıla göre günlük 1.2 milyon varil, 2012'de bu yıla göre günlük 1.3 milyon varil artacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

VİYANA - Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), küresel ekonomik toparlanmanın hız kaybetmesi nedeniyle küresel petrol talebi tahminini biraz düşürdü.

OPEC'in aylık raporuna göre, küresel petrol talebi bu yıl geçen yıla göre günlük 1,2 milyon varil artarak günlük 88,14 milyon varil olacak. OPEC'in geçen ay 2011 yılı için küresel petrol talebi tahmini günlük 88,18 milyon varildi.

Raporda, gelecek yıl için ise küresel petrol talebinin bu yıla göre günlük 1,3 milyon varil artarak günlük 89,44 milyon varil olacağı tahmin edildi. OPEC, geçen ay 2012 yılı için küresel petrol talebini 89,50 milyon varil olarak öngörüyordu.

ABD ve Avrupa Birliği gibi önemli petrol tüketicilerinin görünümlerinin resesyona dönebileceği, talepte önemli bir büyümenin diğer bölgelerden geleceğine işaret edilen raporda, "OECD'de petrol talebinin geçen yıl geçici bir toparlanmadan sonra daralmaya devam etmesi bekleniyor" denildi.

Çin'in petrol talebinin Haziran ayında 8 ay içinde ilk kez düşmesinin "imalat sektörünün faaliyetlerinin dünya çapında zayıfladığını teyit ettiği" bildirilen raporda, Çin'in petrol talebinin bu yıl geçen yıla göre yüzde 6,5 büyümesinin beklendiği, gelecek yıl petrol talebindeki büyümenin ise Çin, Hindistan, Ortadoğu ve Latin Amerika'dan destekleneceği kaydedildi.

Raporda, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'nin 2012 yılı için petrol talebinin, ekonomik çalkantı, devlet politikaları ve perakende petrol ürünleri fiyatlarından olumsuz etkilenebildiği için ne olacağının bilinmediği ifade edildi.

 

Etiketler