16 °C

Operasyon dünya basınında

Dünya basını Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin Cerablus bölgesine başlattığı askeri harekatı 'son dakika gelişmesi' olarak duyurdu.

Operasyon dünya basınında

Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD'ten temizlenmesi amacıyla başlatılan askeri harekat, Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Kazakistan ve Kırgızistan basınında geniş yer buldu.

Rus haber ajansları, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD'ten temizlenmesi amacıyla başlatılan askeri harekatla ilgili görseller de internet medyasında sıcak gelişme başlığı altında aktarıldı. 

Haberlerini Türk basınına dayandırarak duyuran Rus ajansı RİA, "Türk Ordusu IŞİD'e ait hedefleri vurmak için Suriye'ye girdi", "Türk takçıları IŞİD hedeflerini vurdu", "Türk özel kuvvetleri Suriye'ye girdi" gibi başlıklarını kullandı.

TASS haber ajansı, "Türk ordusu Cerablus'ta 80'in üzerinde IŞİD hedefini vurdu" başlığını kullandığı haberinde, operasyonun ayrıntılarını abonelerine duyurdu.

İnterfax haber ajansı, "Türk ordusu ve koalisyon güçleri IŞİD'e karşı operasyona başladı" üst başlığını tercih etti. Rus haber kanalı "Rossiya-24", Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olan İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın "Türkiye IŞİD tehlikesi ortadan kalkana kadar Suriye'de savaşmaya devam edecek" sözlerini ekrana taşıdı.

İzvestiya gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, "Türkiye, IŞİD tehlikesi bitene kadar operasyona devam edecek" başlığı kullanıldı. Lenta.ru sitesi, "Türk özel kuvvetleri Suriye'ye girdi" derken, Ekho Moskvı radyosu, "Türk ordusu Suriye'de kara operasyonuna başladı" başlığıyla haberlere yer verdi.

RBC internet sitesi, Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyindeki IŞİD hedeflerini vurduğunu belirtirken, Komsomolskaya Pravda gazetesi 70'in üzerinde IŞİD hedefinin imha edildiğine dikkati çekti.

ABD

Washington Post gazetesi konuya ilişkin haberinde, Türkiye'nin, Suriye'de IŞİD'e karşı en büyük askeri eylemini başlattığını, Türk uçakları, topları ve özel operasyon birliklerinin, 500-700 arası Özgür Suriye Ordusu askeriyle beraber harekete geçtiğini belirtti.

Operasyona ABD'nin de katıldığı vurgulanan haberde, ABD gözlem uçaklarının istihbarat uçuşu yaptıkları, ABD'li danışmanların da operasyona destek verdiği kaydedildi.

New York Times gazetesi de Türkiye ve uluslararası koalisyonun IŞİD'in sınırdaki son tutunma noktasını kurtarma amacıyla operasyon başlattığını duyurdu.

Operasyonun zamanlamasına da dikkat çekilen haberde, ortak harekatın ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Ankara ziyaretinden saatler önce başladığı, bunun "Türkiye'deki başarısız darbe girişiminin ardından iki ülke arasında artan tansiyonun düşürülmesi amacı taşıyormuş göründüğü" belirtildi.

Haberde, operasyonla Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelede önemli bir inisiyatif aldığı, bunun yanı sıra Türkiye'nin YPG'nin ilerleyişini önlemeyi de amaçladığı kaydedildi.

CNN de Türkiye'nin Karkamış'a atılan roketlerin ardından üç gündür top atışıyla Suriye'deki hedefleri vurduğu, dün de tank ve özel birliklerle Suriye'ye girdiğini bildirdi.

Amerika'nın Sesi kuruluşu da bir ABD'li yetkilinin, operasyona ABD olarak hava desteği verdikleri açıklamasını haberleştirdi. Haberde ABD'li yetkilinin, "Türklerinin IŞİD'i sınırlarından uzaklaştırmalarına yardım etmek istiyoruz." sözlerine yer verildi. 

Almanya

Almanya'nın en fazla satan gazetesi "Bild", "Erdoğan Suriye’ye yürüdü" başlığıyla duyurduğu haberinde, Türkiye ve ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’e karşı askeri operasyon başlattığı ifade edildi. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun dün yaptığı açıklamalara da yer verdi.

"Die Welt" gazetesi ise "Türkiye Suriye’nin topraklarına girdi" başlığını kullanarak, Karkamış’a atılan roketlerden sonra Türkiye’nin Suriye topraklarına askeri harekat başlattığı ifade edildi.

"Türk ordusu terör örgütü IŞİD’e karşı büyük çapta bir taarruz başlattı" ifadesine yer veren Frankfurter Allgemeine gazetesi de Amerikan savaş uçaklarının desteğiyle Suriye’nin kuzeyindeki mevzilerin vurulduğu belirtildi.

"Süddeutsche Zeitung" gazetesi ise "Türkiye, Suriye sınırından tanklar gönderdi" başlığıyla verdiği haberde, operasyonun hedefinin, terör örgütü IŞİD’in Türkiye sınırındaki son kalelerinden Cerablus olduğu ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın terörist tehdidine son vermek istediği kaydedilen haberde, operasyonun ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Ankara’ya gelmeden birkaç saat önce başladığı belirtildi.

İngiltere

İngiliz basını da IŞİD'e yönelik Fırat Kalkanı Operasyonu'na geniş yer verdi.

İngiliz yayın kurumu BBC, internet sitesinden operasyonu, "Türk tankları Suriye'nin kuzeyine giriyor" başlığıyla duyururdu.

Suriye'nin Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD'ten temizlenmesi amacıyla bir düzine Türk tankı ve diğer askeri aracın Suriye sınırını geçtiğini bildiren BBC, operasyona ilişkin bilgileri Türk basınındaki haberler ile Gaziantep'teki muhabirine dayandırdı. 

Türkiye destekli Suriye'deki muhaliflerin de askeri ilerleyişe eşlik ettiği bilgisini veren BBC, aynı haber içerisinde ayrıca terörle mücadele ekiplerinin İstanbul genelinde IŞİD bağlantılı kişileri aramak için şafak baskınları yaptığını kaydetti.

Sky News haber kanalı ise, askeri harekatı sıcak gelişme olarak, "Türk tankları IŞİD'le savaşmak üzere Suriye'ye geçti" başlığıyla aktardı. Suriye'deki kentin IŞİD'ten temizlenmesine yönelik yürütülen operasyona ilişkin haberini AA başta olmak üzere Türk ve uluslararası basın ile askeri kaynaklara dayandıran Sky News, haberinde ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın operasyona ilişkin yaptığı açıklamada, IŞİD'in, İslam ile alakası bulunmadığını vurguladığını hatırlattı.

ITV kanalı operasyonun düzenlendiği bölgeden görgü tanıklarının ifadelerine haberinde yer vererek, Cerablus'ta havadan ve karadan yoğun bombardıman yaşandığını aktardı.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian da operasyona dair internet sayfasındaki haberine, "Türk askerleri IŞİD'e karşı büyük operasyon için Suriye'ye girdi" başlığını attı. 

Guardian, Ankara'daki hükümetin operasyonun, Türkiye'nin güvenliğinin korunması için düzenlendiğini bildirdiğini belirterek, harekatla hem IŞİD hem de PYD unsurlarının hedef alındığını kaydetti.

Independent gazetesi de harekata ilişkin yaklaşık 1 dakikalık video görüntüsünü haberiyle birlikte paylaştı. Harekat kapsamında Suriye'nin kuzeyinde IŞİD noktalarının hedef alınarak vurulduğunu bildiren Independent haberinde ayrıca Türk hükümet yetkililerinin açıklamalarına yer verdi.

Financial Times (FT) gazetesi de internet sitesindeki haberine, "Türk güçleri IŞİD'e saldırı kapsamında Suriye'ye girdi" başlığını verirken, operasyonun büyüklüğüne vurgu yaptı. FT, operasyonla sadece IŞİD unsurlarının hedef alınmadığını ayrıca bazı Suriyeli Kürt grupların da hedef alındığını bidirdi.?

Fransa 

Fransız Le Monde gazetesinin internet sitesinde "Türkiye, savaştan bu yana Suriye'ye en büyük operasyonu başlattı" başlığıyla verilen haberde, Türkiye'nin Suriye'de iç karışıklık başladığından beri en büyük müdahaleyi gerçekleştirildiği bildirildi.

Le Figaro ise "Türk ordusu Suriye'ye girdi" başlığını kullanarak operasyonda 80 hedefin vurulduğunu belirterek, Başbakanlığın operasyona ilişkin açıklamalarına geniş yer verdi.

Haftalık dergi Le Point ise "Türkiye birliklerini Suriye'ye yolladı" başlıklı haberinde operasyonun ABD ve Berlin tarafından desteklendiğini kaydetti.

İtalya

İtalya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica, "Türk tankları Suriye’de" başlığını atarken, "Türkler IŞİD yerleşkelerini vuruyor ama hedef Kürtleri de durdurmak" diye yazdı.

Corriere della Sera gazetesi de "Türk tanklarından Cerablus’u özgürleştirmek için Suriye’de yıldırım savaşı" başlığını kullanırken, haberde operasyonun ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Ankara’yı ziyaret ettiği gün gerçekleşmesine dikkat çekildi.

Yunanistan

Kathimerini gazetesi ajanslara dayandırdığı "Türkiye, ABD'nin hava desteği ile Suriye'ye girdi" başlıklı haberinde Türkiye'nin bölgedeki Kürt ve IŞİD hedeflerini vurduğunu yazdı.

"Türkiye Suriye'yi işgal ederek Biden'i karşılıyor" başlığını kullanan To Vima gazetesi ise Ankara'nın, ABD'nin desteği ile gerek sınırlarındaki gerekse Suriye içindeki cihatçı odakları temizlemeyi hedeflediğini kaydetti.

Etnos gazetesi ise "Türkiye IŞİD'le mücadele kapsamında Suriye’ye tanklarla girdi" başlığını kullandı. Türkiye'nin uluslararası güçlerin desteğiyle gerçekleştirdiği "Fırat Kalkanı Operasyonu" kapsamında 10 tank ile Türkiye-Suriye sınırında bulunan Cerablus kentinde IŞİD'e karşı mücadele ettiğini ifade etti.

Ukrayna 
Ukrayna Haber Ajansı (Ukrinform) sabah erken saatlerde, operasyonu AA'nın İngilizce servisinin twitini kaynak göstererek son dakika olarak duyurdu. "Türkiye, Suriye'de operasyona başladı" başlığı ile verilen haberde, operasyonun Suriye’nin kuzeyinin terör örgütü IŞİD'ten temizlenmesi amacıyla yapıldığı belirtildi.

Zn.ua haber sitesi, "Türk ordusu Suriye'ye kara harekatı başlattı" spotuyla duyururken, Novoe Vremya, Türkiye'nin Kuzey Suriye'de IŞİD noktalarını vurduğunu duyurdu.

Korrespondent haber portalı ise gelişmeleri okurlarına "Türkiye, Suriye’de kara operasyonu başlattı" şeklinde bildirdi.

Azerbaycan
Azerbaycan basını, TSK'nın askeri harekatını manşetlerden ve son dakika haberi olarak duyurdu.

Harekatı "Türk Ordusu Suriyenin Cerablus kentini IŞİD’ten kurtarma operasyonu düzenledi" başlığıyla aktaran APA Haber Ajansı, haberlerinde AA'yı kaynak gösterdi. APA, bir diğer haberinde Türk tanklarının Suriye'ye girdiğini yazdı.

Report haber ajansı da yine AA'yı kaynak gösterdiği haberinde, Türk ordusunun, Cerablus kentini IŞİD'ten kurtarma ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması amacıyla operasyon başlattığına işaret etti.

"Türk uçakları operasyona başladı" başlığını kullanan qafqazinfo.az haber sitesi, haberlernide, operasyonla bölgenin IŞİD'ten temizlenmesinin yanı sıra, yeni göçmen akınının önlenmesi ve bölgeye insani yardımların ulaştırılmasının amaçlandığını öne çıkardı.

Yeni Müsavat gazetesi, "Türk ordusu Suriyeye girdi" başlıklı haberinde, Türk uçaklarının IŞİD mevzilerini bombalamasının görüntülerine yer verdi.

"Türkiye resmen Suriye'ye girdi" başlığını kullanan axar.az sitesi de Türk savaş uçaklarının terör örgütü IŞİD mevzilerinin bombalamasına ilişkin görüntüleri de yayımladı.

Kazakistan 
Zakon.kz haber sitesinin, "Türkiye Suriye'nin kuzeyinde askeri operasyon başlattı" başlıklı haberinde, operasyonun amacının bölgeyi terör örgütlerinden temizlemek, yeni göç akımını önlemek ve sivillere yardım sağlamak olduğu bilgisine yer verildi.

Timeskz.kz sitesi de AA'yı kaynak göstererek yayınladığı haberde, Türk hava kuvvetlerinin IŞİD'e yönelik operasyonların, 24 Ağustos sabah saat 4.00 civarlarında başlatıldığını ve operasyonun asıl hedefinin sivillere yardım etmek olduğunu yazdı.

Kırgızistan 
sputnik.kg, "Türk ordusu Suriye'de terör örgütü militanlarının temizlenmesi için askeri harekata başladı" manşeteni kullandı.

Site, AA'nın twitter hesabına dayanarak yayımladığı haberinde Türk ordusunun Cerablus kentini IŞİD'ten temizlemek, sınırın güvenliğini sağlamak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumak amacıyla kara ve hava harekatına başladığını duyurdu.

Akipress ajansı da operasyonun amacını terörist unsurların bölgeden temizlenmesi, insani yardım sağlanması ve yeni göçmen akımının önlenmesi şeklinde aktardı.

Gürcistan
İnterpressnews ajansı, "Türkiye Suriye sınırına yakın bölgede IŞİD'e karşı askeri operasyona başlattı" başlıklı haberinde Türk hükümetinin sınır bölgesindeki tüm terör örgütlerinin temizlemek de kararlı olduğu yorumuna ve uluslararası koalisyonun da Ankara'yı desteklediği bilgisine yer verildi.

Rustavı 2 televizyon kanalının "Türkiye IŞİD hedeflerini bombalıyor" anonsuyla yayımladığı haberde, Türk ordusunun IŞİD'e yönelik karadan da operasyon başlattığı, harekata uluslararası koalisyonun da destek verdiği duyuruldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap