11 °C

Otoparklarda sorumluluk işletmelerde

Avukat Cevat KAZA - Otopark ve Trafik Sistemleri Danışmanı Alp AKTUĞ

Otoparklarda sorumluluk işletmelerde

Otoparklarda gördüğümüz “oluşabilecek hasarlardan ve kayıplardan işletmemiz sorumlu değildir” uyarıları hukuki gerçeği yansıtmıyor. İşletmeler, park alanlarından ücret almanın oluşturduğu sorumlulukla, oluşabilecek birçok hasar ve kayıptan sorumlu. Bu durum vatandaşı işletmeye karşı korurken, işletmeler de aynı şekilde gerekli önlemleri alarak kendilerini koruyabilir. 

Otopark girişlerinde ve içerisinde her hangi bir olumsuzlukta sorumluluğun işletmede olmadığına dair uyarılar görmeye alışkınız. Ancak işin hukuki boyutu bu şekilde çalışmıyor. Ücretli bir hizmet sunan bu tür otopark işletmeleri oluşacak her türlü olumsuzluktan belli ölçülerde sorumlu. “ücretli otoparklarda; araç sahiplerinin zarara uğraması halinde, Borçlar kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca otoparkın sahibi kurum; kusuru oranında bu zararları tazmin etmek mecburiyetindedir.”

Otopark içerisinde yaşanan trafik kazaları ise işletmenin sorumluluk alanı dışında kalıyor. Eğer trafik işaretleri ve bilgilendirmeler tam ise otopark işletmesi bu konuda sorumlu tutulamamakta. Herhangi bir trafik kazasında uygulanan prosedürün, bu noktada da geçerlidir. “Otopark içindeki giriş ve çıkışların, trafik yönünün, kör noktaların uyarıcı levha ve işaretleri, yolu ayırıcı bariyer ve dubaların bu konunun uzmanı kişilerce uygulanması otopark içindeki riskin minimuma indirilmesi işletmenin sorumluluğunda olan önemli bir konudur.” 

Teknolojik yönlendirme sistemleri, olası kazaların önleyebileceği gibi, bu sistemlere entegre olan görüntü kayıt fonksiyonu da güvenliği arttıracaktır. Park halindeki araçların güvenlik kaydının elde edilmesi, misafirlerde güven hissi uyandıracak ve işletmenin de gereği halinde kendi hakkını arayabilmesini sağlayacaktır.

Otoparkın tamamı kayıt altında olmalı

Özellikle AVM gibi, ziyaretçi memnuniyetinin öncelikli hedef olduğu işletmelerde, trafik levhaları, aynalar ve elektronik yönlendirme uygulamaların büyük önem taşımakta. Kullanıcıların, kendi olası hataları da dâhil olmak üzere tüm problemlerin önlenmesi için tedbir alınması mümkün.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap